Trwa ładowanie...
d3do18p
d3do18p

Saxo Bank: Złoty może umocnić się do euro i franka szwajcarskiego

Warszawa, 15.10.2015 (ISBnews) - Saxo Bank widzi możliwość umocnienia złotego wobec franka szwajcarskiego do poziomu 3,60 zł w ciągu najbliższych miesięcy, poinformował dyrektor ds. strategii rynków surowcowych Saxo Banku Ole Hansen. Złoty będzie zyskiwał również do euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3do18p

"Widzimy możliwość umocnienia się złotego wobec franka szwajcarskiego w ciągu najbliższych miesięcy do 3,6 zł, ale nie spodziewam się, by spadł on poniżej tego poziomu" - powiedział Hansen podczas konferencji dotyczącej prognoz banku na IV kwartał 2015 r.

Według Saxo Banku, złoty w IV kwartale może umocnić się do euro do poziomu 4 zł. Zdaniem analityków tego banku, gospodarcze fundamenty Polski wyglądają solidnie. Państwo dysponuje dużymi i niezagrożonymi rezerwami, a realne stopy są relatywnie wysokie, przy głównej stopie procentowej NBP na poziomie 1,5% oraz lekkiej deflacji.

"Złoty ma więc szansę się umocnić w najbliższych miesiącach i to pomimo zagrożenia, jakim są nadchodzące wybory" - skomentował prognozy dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.

d3do18p

Zdaniem Ole Hansena, w przypadku ropy naftowej cena osiągnęła już swoje dno, ale inwestorzy nie powinni zbyt silnie "grać" na spadki, zwłaszcza biorąc pod uwagę sierpniowe gwałtowne wzrosty notowań wywołane pokrywaniem krótkich pozycji.

"Droga do uzdrowienia rynku będzie długa - do końca roku notowania powinny zostać ograniczone przez poziom 53 USD za baryłkę w przypadku WTI oraz 55 USD za baryłkę w przypadku ropy Brent" - prognozuje Hansen.

W przypadku cen złota oczekiwana jest już w najbliższym czasie zmiana nastrojów. "Utrzymujemy nasze prognozy, że na koniec roku notowania złota osiągną 1 250 USD za uncję. Tylko przebicie się cen poniżej 1 080 USD za uncję spowodowałoby zmianę tych prognoz" - dodał.

Według Saxo Banku, Chiny zmierzają obecnie w kierunku gospodarki, która ma być bardziej zorientowana na rynek. To przyniesie odpowiednie efekty w dłuższym okresie, ale w krótszej perspektywie chińskim władzom będzie trudniej sterować gospodarką.

d3do18p

"Pod koniec 2015 i na początku 2016, możemy być świadkami lekkiego przyspieszenia tempa wzrostu, które następnie powinno ponownie spowolnić, zgodnie z naszymi prognozami" - podał Saxo Bank w prognozach na IV kwartał 2015 r.

Według Saxo Banku, w 2015 roku wzrost PKB (realny, skorygowany o inflację) w Chinach wyniesie 6,7%, a w 2016 spowolni do 6,2%. W USA dynamika wzrostu PKB ma wynieść odpowiednio: 2,6% i 2,8%. W strefie euro analitycy Saxo Banku spodziewają się wzrostu w tym roku i w następnym na poziomie 1,5-proc.

(ISBnews)

d3do18p

Podziel się opinią

Share
d3do18p
d3do18p