Trwa ładowanie...
d2tabpb
12-01-2017 20:45

Sejm/Komisja proponuje cztery poprawki do projektu noweli o rzecznikach patentowych

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju zaproponowała cztery poprawki do projektu nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych. Dotyczą one m.in. kosztów zastępstwa za czynności podejmowane przez rzeczników patentowych w celu polubownego rozwiązania sporu.

d2tabpb
d2tabpb

W czwartek Komisja Gospodarki i Rozwoju zajmowała się projektem nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju.

Poseł PiS Wojciech Zubowski zaproponował - na wniosek obecnej na posiedzeniu komisji wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz - wprowadzenie do projektu czterech poprawek, które zostały zaakceptowane przez komisję.

Pierwsza z poprawek dotyczy rozporządzenia ministra sprawiedliwości określającego stawki minimalne za czynności rzeczników patentowych przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz przed Urzędem Patentowym stanowiące podstawę do ustalenia kosztów zastępstwa, które mogą być zasądzone przez sąd lub orzeczone przez Urząd Patentowy. Zubowski zaproponował, aby to rozporządzenie objęło także czynności podjęte przez rzeczników patentowych w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu.

W innej poprawce poseł PiS zaproponował, aby sądy i Urzędy Patentowe mogły ustalać za czynności podjęte przez rzeczników patentowych w celu polubownego rozwiązania sporu koszty zastępstwa w wysokości wyższej od stawki minimalnej, lecz nieprzekraczającej jej sześciokrotności, gdy przemawia za tym rodzaj i zawiłość sprawy oraz niezbędny nakład pracy rzecznika patentowego.

d2tabpb

Dwie kolejne poprawki miały charakter techniczny.

Podstawowym celem proponowanej nowelizacji ustawy jest całkowite zniesienie stawek minimalnych pobieranych przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Stawki minimalne pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz Urzędem Patentowym orzekającym w postępowaniu spornym.

Zmiana jest konieczna, ponieważ Komisja Europejska uznała, że polskie uregulowania (art. 13 ustawy) stanowią naruszenie dyrektywy usługowej, dotyczącej stawek minimalnych dla rzeczników patentowych. Zdaniem KE, polskie przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorczości i transgranicznego świadczenia usług przez rzeczników patentowych. Dlatego zaproponowano całkowite zniesienie stawek minimalnych w umowach między klientem a rzecznikiem patentowym.

d2tabpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tabpb