Trwa ładowanie...
d1irbk6
d1irbk6

Sejm/ Komisja za projektem nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego

Sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi poparła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Zmiany mają m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1irbk6

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke tłumaczył posłom, że projekt ma pomóc w ochronie krajowego i unijnego rynku ryb, a także pomóc w identyfikacji kraju pochodzenia produktów rybnych.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciele Zrzeszenia Rybaków Morskich wnioskowali o uściślenie definicji tzw. centrów pierwszej sprzedaży. Chcieliby, aby był to obiekt budowlany, spełniający odpowiednie wymogi weterynaryjne do sprzedaży żywności. Ich zdaniem pomogłoby to wyeliminować szarą strefę w handlu rybami.

Drugie czytanie projektu w Sejmie ma odbyć się za dwa tygodnie.

d1irbk6

Zmiany w ustawie, zdaniem autorów, głównie służą dostosowaniu polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, odnoszącego się do wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Odnoszą się także do unijnego rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom.

W projekcie zaproponowano nowe zasady wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich. To także ma pozwolić skuteczniej eliminować produkty pochodzące z połowów prowadzonych bezprawnie.

Przygotowując projekt MRiRW wskazywało na konieczność zapewnienia wykonalności przepisów nowych rozporządzeń Unii Europejskiej, wprowadzonych w związku z reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanawia zasady zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Ma zapewniać rybakom wszystkim państw UE równy dostęp do wód i łowisk, i umożliwiać pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

d1irbk6

Podziel się opinią

Share
d1irbk6
d1irbk6