Trwa ładowanie...
d3xn6ph
10-02-2017 13:25

Sejm normuje wymianę informacji podatkowych z innymi państwami

Unormowanie zasad i trybu wymiany informacji podatkowych z innymi państwami oraz określenie obowiązków instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych - to cel ustawy o wymianie informacji podatkowej, którą w piątek uchwalił Sejm.

d3xn6ph
d3xn6ph

Ustawę poparło 424 posłów, 2 było przeciw, również 2 się wstrzymało.

Ustawa implementuje do polskiego systemu prawnego dyrektywy unijne w sprawie automatycznej wymiany informacji podatkowych oraz kontroli ich wykonywania.

"W związku z ogromnym wzrostem mobilności podatników, liczby transakcji transgranicznych oraz internacjonalizacji instrumentów finansowych proces określenia wysokości należnych podatków jest coraz trudniejszy. Te narastające trudności mają wpływ na funkcjonowanie systemów podatkowych, co z kolei skłania podatników do oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania, podczas gdy uprawnienia kontrolne pozostają na szczeblu krajowym" - tak uzasadnienie do ustawy tłumaczy jej cel.

"Bez wzajemnej współpracy administracji podatkowych pojedyncze państwo członkowskie nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania. W celu przezwyciężenia negatywnych skutków tych zjawisk konieczne jest stworzenie odpowiedniego systemu współpracy administracyjnej między administracjami podatkowymi" - dodaje dokument.

d3xn6ph

Wiceminister finansów Paweł Gruza tłumaczył podczas prac legislacyjnych w Sejmie, że ustawa wprowadza mechanizmy, które mają być remedium na te negatywne zjawiska. Przewiduje więc m.in. wymianę informacji dotyczących rachunków finansowych posiadanych przez nierezydentów, a także informacji na temat indywidualnych interpretacji podatkowych, porozumień w sprawie zawierania cen transakcyjnych czy opinii zabezpieczających w sprawie klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Wyjaśniał, że chodzi o informacje o grupach podmiotów, grupach kapitałowych, ich składzie i rozmiarze prowadzonej działalności, np. o osiąganych przychodach, w podziale na jurysdykcje.

"Centralną częścią ustawy jest także wdrożenie systemu Common Reporting Standard, obligującego polskie instytucje finansowe do identyfikowania, gromadzenia i przekazywania do administracji podatkowej informacji o prowadzonych przez nie rachunkach na rzecz nierezydentów" - informował Gruza.

Na zasadzie wzajemności, dodał, Polska otrzyma analogiczne informacje o rachunkach finansowych posiadanych przez polskich rezydentów w zagranicznych instytucjach. "Nie przewidujemy istotnych kosztów wdrożenia tej ustawy, natomiast oczekujemy, że ten system wymiany informacji spowoduje pewne uszczelnienie zarówno w obrębie podatków dochodowych od osób fizycznych, jak i w podatku dochodowym od osób prawnych" - oceniał wiceminister finansów.

Ustawa przesądza też m.in., że informacje gromadzone przez organy podatkowe nie będą chronione przez tajemnicę bankową lub zawodową, a ochrona dotyczyć będzie tylko informacji niejawnych.

Termin wejścia w życie ustawy to 1 maja 2017 roku.

d3xn6ph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xn6ph

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj