Trwa ładowanie...

Sejm o podatkach. Chodzi o Koreę Południową i Baliwat Guernsey

Sejm opowiedział się w piątek za uchwaleniem dwóch ustaw o ratyfikacji umów podatkowych między Polską a Baliwatem Guernsey. Pierwsza dotyczy opodatkowania dochodów z transportu międzynarodowego, a druga m.in. opodatkowania wynagrodzeń.

Sejm o podatkach. Chodzi o Koreę Południową i Baliwat GuernseyŹródło: AFP
d44mn1k
d44mn1k

Sejm zgodził się w głosowaniu na ratyfikację "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym". Podpisano ją w Londynie 8 października 2013 r.

"Wejście w życie Umowy umożliwi wyraźnie rozgraniczenie praw Polski i Guernsey do opodatkowania dochodów z transportu międzynarodowego" - wyjaśniono w uzasadnieniu do ustawy o ratyfikacji umowy.

Zgodnie z umową zyski osiągane przez przedsiębiorstwa z Polski i Guernsey z eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków lub samolotów będą podlegać opodatkowaniu tylko na terytorium, na którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu firmy.

"Jest to rozwiązanie odmienne od rozwiązania funkcjonującego dotychczas w sytuacji bezumownej. Zgodnie z Umową, w przypadku osiągania na terytorium RP zysków z transportu międzynarodowego przez przedsiębiorstwo posiadające miejsce faktycznego zarządu na terytorium Guernsey, Polska odstąpi od opodatkowania takich zysków. Analogiczne zwolnienie zostanie przyznane polskiemu przedsiębiorstwu przez Guernsey. Dotychczas Polska opodatkowywała tego rodzaju dochody w pełnej wysokości" - wyjaśniono.

d44mn1k

Sejm uchwalił także ustawę o ratyfikacji umowy z Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Umowę tę podpisano także w październiku w Londynie.

Zgodnie z umową wynagrodzenia pracowników najemnych mieszkających w jednym państwie i zatrudnionych w drugim mogą być opodatkowane w tym drugim kraju, m.in. w sytuacji, w której zatrudnienie trwa dłużej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym.

"Wynagrodzenie uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie w związku z wykonywaniem pracy na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego, eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, może być opodatkowane na terytorium tej Umawiającej się Strony, na którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa" - napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Umowa określa także zasady opodatkowania wynagrodzeń z tytułu członkostwa w zarządzie lub radzie nadzorczej lub jakimkolwiek innym podobnym organie spółki mającej siedzibę w drugim państwie. "(...) osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, osiągająca dochód z tytułu członkostwa w zarządzie spółki z siedzibą na Guernsey, podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Analogiczna zasada znajduje zastosowanie w odniesieniu do rezydentów Guernsey" - wyjaśniono.

d44mn1k

Ponadto umowa reguluje kwestie opodatkowania wynagrodzeń sportowców i artystów oraz emerytur i rent oraz określa metodę unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego).

Obie umowy zostały przygotowane w oparciu o wybrane postanowienia Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. W przypadku Polski obejmują one podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) oraz podatek dochodowy od osób fizycznych, natomiast w przypadku Guernsey - podatek dochodowy.

Baliwat Guernsey to terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Obejmuje Guernsey i pozostałe Wyspy Normandzkie z wyjątkiem Wyspy Jersey. Kwestią obrony oraz spraw zagranicznych zajmuje się Wielka Brytania, a sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami - lokalne władze. Guernsey nie należy do Unii Europejskiej. Sejm za ratyfikacją zmian w konwencji podatkowej z Koreą Południową

d44mn1k

Sejm opowiedział się w piątek w głosowaniu za zmianą polsko-koreańskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Protokół wprowadzający zmiany przewiduje m.in. szerszą współpracę organów fiskusa obu państw.

Konwencję podpisano w Seulu w 1991 r., a protokół zmieniający ją w stolicy Korei 22 października 2013 r.

W uzasadnieniu do ustawy o ratyfikacji protokołu napisano, że w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej oraz polityki podatkowej w Polsce i Korei Konwencja nie odpowiada w pełni współczesnym standardom. Odnosi się ona np. do podatków, które już nie funkcjonują w polskim systemie prawnym.

d44mn1k

"Protokół ma na celu aktualizację Konwencji, przede wszystkim w zakresie postanowień dotyczących wymiany informacji podatkowych. Ponadto przewidziano szereg technicznych zmian dostosowujących Konwencję do aktualnej wersji Modelowej Konwencji OECD" - napisano w uzasadnieniu.

Protokół przewiduje zmiany w opodatkowaniu należności licencyjnych. Wprowadza stawkę 5-proc. podatku pobieranego u źródła (czyli podatnikiem jest podmiot, który otrzymuje wynagrodzenie - PAP), podczas gdy dotychczasowa Konwencja przewiduje stawkę 10 proc. "Zmiana zgodna jest z aktualną polską polityką w zakresie podatków pobieranych u źródła, analogiczne stawki zamieszczono również w szeregu innych umów podatkowych renegocjowanych w okresie ostatnich kilku lat" - wyjaśniono w uzasadnieniu. Zaznaczono, że należności licencyjne obejmą licencje do programów komputerowych.

Zmiany zakładają m.in. rozszerzenie klauzuli wymiany informacji podatkowej. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy będzie to "ważne narzędzie dla organów podatkowych w zakresie uzyskiwania informacji niezbędnych do prawidłowego określania podstawy opodatkowania, co będzie miało pozytywny wpływ na skuteczność weryfikacji deklarowanych podatków".

d44mn1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44mn1k