Trwa ładowanie...
d25yb0l
21-10-2016 07:46

Sejm przyjął nowelizację budżetu 2016 umożliwiającą wypłaty zaliczek rolnikom

Warszawa, 21.10.2016 (ISBnews) - Sejm znowelizował wczoraj wieczorem tegoroczną ustawę budżetową, dzięki czemu 9 mld zł przekazanych będzie na zaliczki na unijne dopłaty dla rolników. Teraz ustawa trafi do Senatu.

d25yb0l
d25yb0l

"Zmiana ta ma umożliwić ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi wypłaty 70% zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla producentów rolnych za 2016 r. w ramach wspólnej polityki rolnej. Ma to złagodzić negatywne skutki kryzysu na rynkach rolnych spowodowanego spadkami cen produktów rolnych, jako uboczny efekt embarga rosyjskiego. Zmniejszona zostanie kwota planowanych dochodów budżetu środków europejskich z tytułu wspólnej polityki rolnej w 2016 r. o ok. 9 mld zł i zwiększeniu deficytu budżetu środków europejskich o tę samą kwotę" - czytamy w sprawozdaniu na stronie sejmowej.

Nowelizacja dotyczy wyłącznie deficytu środków europejskich, więc nie ma on wpływu na deficyt sektora finansów publicznych według ESA2010 (Europejski System Rachunków Narodowych i Regionalnych).

Projekt nowelizacji zakładał, że w konsekwencji zwiększenia deficytu środków europejskich wzrośnie - o max. 9 mld zł - dług publiczny liczony według polskiej metodologii, natomiast deficyt sektora finansów publicznych wg ESA2010 pozostanie bez zmian. Według projektu, potrzeby pożyczkowe netto budżetu wyniosą w br. 83,65 mld zł (wobec 74,68 mld zł planowanych wcześniej.

"Rząd przypomina również, że zgodnie z rozporządzeniem unijnym państwa członkowskie mogą między 17 października a 30 listopada wypłacać zaliczki do 50% w przypadku płatności bezpośrednich. W związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych Komisja Europejska postanowiła o odstąpieniu od tej reguły - w tym roku państwa członkowskie mają możliwość zwiększenia do 70% dopuszczalnej wysokości zaliczek na poczet płatności bezpośrednich" - czytamy dalej w sprawozdaniu.

(ISBnews)

d25yb0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25yb0l