Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o wspieraniu rozwoju internetu
Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ma ona pozwolić na szybsze pozyskiwanie pieniędzy z UE na budowę sieci szybkiego internetu oraz umożliwić obniżenie cen za korzystanie z sieci.
07.05.2010 | aktual.: 07.05.2010 10:07
Sejm przyjął większość poprawek autorstwa Senatu, które mają charakter organizacyjny i doprecyzowujący.
Ustawa usuwa bariery prawne i administracyjne w zakresie dostępu do gruntów i budynków. W myśl nowych przepisów przy budowanych i modernizowanych drogach będą powstawały kanały technologiczne, w których będzie można umieszczać kable telekomunikacyjne. Ustawa nakłada na zarządców dróg - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy - obowiązek budowy takich kanałów.
Do budowy sieci internetowej będzie można wykorzystywać infrastrukturę energetyczną, wodociągową i kanalizacyjną. Nowe przepisy przewidują wprowadzenie tzw. odrębnej własności włókien światłowodowych - każde z włókien w kablu będzie mogło należeć do innego inwestora. Takie rozwiązania pozwoli, by konkurujące firmy telekomunikacyjne mogły wspólnie inwestować w budowę sieci.
Gminy nie będą mogły umieszczać w planach zagospodarowania przestrzennego zakazu inwestycji telekomunikacyjnych bez podania przyczyny. Taki zakaz będzie musiał być uzasadniony konkretnymi przepisami, np. z zakresu ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.