Sejm przyjął zmiany w prawie telekomunikacyjnym
20.3.Warszawa (PAP) - Sejm przyjął w czwartek rządowy projekt
nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Nowela nadaje m.in. większe
uprawnienia prezesowi Urzędu Komunikacji...
20.03.2009 | aktual.: 24.03.2009 12:16
20.3.Warszawa (PAP) - Sejm przyjął w czwartek rządowy projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Nowela nadaje m.in. większe uprawnienia prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i wprowadza jego 5-letnią kadencję.
Uchwalone przepisy przewidują, że sprawozdanie prezesa UKE trafi do ministra właściwego do spraw łączności, a gdyby ten negatywnie je zaopiniował, prezes mógłby być odwołany przed upływem 5-letniej kadencji. Prezesa UKE, zgodnie z przepisami powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Obecnie powołuje go premier po konkursie organizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Wśród istotnych zmian zaproponowanych przez rząd w nowelizacji, znalazła się możliwość wpisu do rejestru działalności telekomunikacyjnej operatorów telekomunikacyjnych z innych krajów UE tak, by mogli oni w Polsce prowadzić działalność na takich samych zasadach, jak w swoich krajach.
Ustawa wprowadza m.in. nowe metody rozstrzygania sporów pomiędzy przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi i między operatorami a użytkownikami sieci. Daje też możliwość uzyskiwania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej informacji potrzebnych do prowadzenia analiz rynku telekomunikacyjnego.
Rządowy projekt dotyczy części prawa telekomunikacyjnego związanej z dostosowaniem prawa do wymogów europejskich. Daje też m.in. prawo służbom policyjnym i specjalnym na uzyskiwanie informacji o wykonywanych połączeniach i blokowania łączności na określonym obszarze w przypadkach zagrożenia. (PAP)
ago/ drag/ pam/