Sejm przyjął zmiany zasad "dorabiania" przez mundurowych

Nie więcej niż o 25% będą obniżane
emerytury i renty żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych
z niepełną wysługą lat, dorabiających do emerytury kwotę od 70% do
130% przeciętnego wynagrodzenia. Przewidują to nowelizacje, które w czwartek przyjął Sejm.

Za nowelą ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych było 421 posłów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za nowelą ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, BOR, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej było 424 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku.

Dotychczas osoby zarabiające powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia otrzymywały emeryturę niższą o 25%. Tymczasem ci, którzy zarabiali od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia, w praktyce mogli mieć emeryturę obniżaną o więcej niż 25%. Chodziło bowiem o tzw. kwotę przekroczenia (czyli różnicę między faktycznie uzyskanym przychodem a niższym progiem zarobkowym - 70%.).

W powszechnym systemie emerytalnym, emeryt, który dorobi do emerytury do 70% przeciętnego wynagrodzenia, nadal otrzymuje emeryturę w pełnej wysokości. W przypadku uzyskania przychodu od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia - emerytura jest obniżana o kwotę przekroczenia, a w przypadku dochodu wyższego niż 130% - jest zawieszana.

Źródło artykułu:PAP
nowelizacjaemerycisłużby mundurowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)