Trwa ładowanie...
kredyty mieszkaniowe
09-11-2012 14:50

Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą spłaty kredytów spółdzielczych

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą spłaty kredytów spółdzielczychŹródło: P/Paweł Supernak
d3ill6i
d3ill6i

Za przyjęciem nowelizacji głosowali wszyscy posłowie biorący udział w głosowaniu - 436.

Ustawa wydłuża o pięć lat, tj. do końca 2017 r., okres obowiązywania preferencyjnych warunków spłaty zadłużenia mieszkań objętych pomocą państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do końca 1992 r. Według szacunków resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, który przygotował projekt, rozwiązanie to dotyczy ponad 69 tys. zadłużonych lokali mieszkalnych. Możliwość spłaty zadłużenia na preferencyjnych warunkach kończy się w 2012 r.

Zgodnie z zaproponowanymi przez rząd rozwiązaniami, kredytobiorca do końca 2017 r. będzie mógł spłacić całkowicie kredyt wraz z częścią skapitalizowanych i przejściowo wykupionych odsetek, a co najważniejsze - uzyska w ten sposób możliwość złożenia wniosku o umorzenie pozostałej kwoty zadłużenia, a tym samym całkowitego rozliczenia się z zobowiązania kredytowego. Ponadto kredytobiorca będzie mógł wystąpić z roszczeniem o uzyskanie prawa własności zadłużonego mieszkania.

Według informacji Centrum Informacyjnego Rządu, tylko w 2010 r. kredytobiorcy banku PKO BP S.A. spłacili zadłużenie obciążające ponad 13,6 tys. mieszkań, a do budżetu państwa wpłynęło ponad 106,8 mln zł ze spłat jednorazowych z tytułu przejściowego wykupienia odsetek. W 2011 r. na preferencyjnych warunkach zostało spłacone zadłużenie dotyczące 8318 lokali mieszkalnych, a uzyskane dochody budżetu państwa (z tytułu spłat jednorazowych) wyniosły ponad 65,8 mln zł.

d3ill6i

- Powinno to uporządkować sytuację mieszkaniową spółdzielców, którzy dzięki temu będą mogli m.in. swobodnie dysponować swoimi lokalami. Liczymy, że spadnie liczba zadłużonych mieszkań, wobec których stosowana jest pomoc państwa, a do budżetu trafią dodatkowe wpływy z tytułu jednorazowych spłat zadłużenia - mówił PAP w środę wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń.

Preferencyjne warunki spłaty kredytów polegają m.in. na pokryciu przez budżet znacznej części odsetek skapitalizowanych i odsetek przejściowo wykupionych przez państwo.

d3ill6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill6i