Trwa ładowanie...
d2pyqqx
nowelizacja
17-10-2008 11:55

Sejm znowelizował ustawę o emeryturach i rentach z FUS

Nowe zasady ustalania rent obejmą osoby
urodzone po 1948 r. - przewiduje uchwalona przez Sejm
nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

d2pyqqx
d2pyqqx

Nowe zasady ustalania rent obejmą osoby urodzone po 1948 r. - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Jednak - zgodnie z nowelizacją - ci, którzy odejdą na renty w latach 2009-2013 skorzystają z okresu przejściowego, w którym świadczenia będą obliczane metodą mieszaną, częściowo według starych a częściowo nowych zasad.

Jeżeli ktoś odejdzie na rentę w 2009 r., 80 proc. świadczenia zostanie mu wyliczone po staremu, a 20 proc. po nowemu. U przechodzących na rentę w 2010 r. proporcje te wyniosą 70 proc. do 30 proc.; w 2011 r. 55 proc. do 45 proc.; w 2012 r. 35 proc. do 65 proc.; w 2013 r. - 20 proc. do 80 proc.

Podstawa obliczenia renty ma być sumą zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego.

d2pyqqx

Jeżeli ubiegający się o rentę jest członkiem OFE, jego składki mają być podwyższone współczynnikiem korygującym stanowiącym różnicę miedzy pełną wysokością składki emerytalnej wynoszącej 19,52 proc. podstawy wymiaru świadczenia, do wysokości składki zapisanej na koncie ubezpieczonego w ZUS.

Po 1 stycznia 2009 r. renty nie będą zawieszane ani zmniejszane osobom, które podejmą pracę zarobkową. Nie obejmie to otrzymujących tzw. renty specjalne, przyznawane przez prezesa ZUS w sytuacji, gdy dana osoba nie spełnia warunków do renty, nie ma wystarczających środków do życia i nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej.

Posłowie przyjęli w piątkowym głosowaniu propozycję PSL, zakładającą, że rolnikom pobierającym okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, nie będzie ona zawieszana w przypadku objęcia takiego rencisty innym ubezpieczeniem społecznym.

Według przepisów przejściowych, osoby, które wystąpią o renty z FUS przed końcem 2008 r., uzyskają je na starych zasadach nawet, jeżeli przed zmianą ustawy nie dostaną orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji o przyznaniu świadczenia.

Podobnie ma być w wypadku rencistów, którym po 1 stycznia 2009 r. upłynie termin pobierania świadczenia. Jeżeli komisja lekarska uzna, ze nadal spełniają kryteria niezbędne do orzeczenia niepełnosprawności, dalsze świadczenie będzie ustalone według przepisów sprzed 2009 r.

d2pyqqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pyqqx