Trwa ładowanie...
d310x7a

Sejmik: ZA Puławy powinny być liderem konsolidacji

Sejmik województwa lubelskiego przyjął we wtorek stanowisko w sprawie konsolidacji przemysłu chemicznego, w którym opowiedział się za utworzeniem jednej grupy kapitałowej "z dominującą pozycją spółki Zakłady Azotowe Puławy".

d310x7a
d310x7a

- My chcemy, aby Zakłady Azotowe Puławy były liderem konsolidacji przemysłu chemicznego. Musimy dbać o swoje. Nie mamy za wiele zakładów przemysłowych w naszym województwie, to są jedne z największych, musimy zabiegać o to, żeby nie straciły swojej pozycji - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca klubu radnych PO w lubelskim sejmiku Zofia Woźnica, która zgłosiła projekt stanowiska w imieniu swojego klubu oraz klubu PSL.

Radni przyjęli stanowisko jednogłośnie.

W stanowisku podkreślono, że grupa kapitałowa puławskich zakładów osiągnęła ponad 480 mln zł zysku netto za trzy kwartały tego roku. Zakłady Puławy są jedynym w Polsce i trzecim na świecie producentem melaminy. Wspólnie z PGE Górnictwo i Energetyka, kosztem około 3 mld zł, planują budowę elektrowni, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

- Biorąc pod uwagę zarówno pozycję rynkową, jak również standing finansowy spółki, Zakłady Azotowe Puławy w porównaniu z innymi podmiotami przeznaczonymi do procesu konsolidacji polskich Zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej - to właśnie puławskie Azoty predestynują do pełnienia dominującej roli w grupie - głosi stanowisko.

d310x7a

Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy. Wzywający zdecydował, że kupi wszystkie akcje, na które złożono zapisy. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił pod koniec sierpnia, że precyzyjny plan konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych Puławy zostanie przedstawiony we wrześniu. W połączonym podmiocie Skarb Państwa chce mieć znacznie powyżej 32 proc., a być może nawet powyżej 40 proc. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na fuzję tych spółek spodziewana jest w listopadzie.

Na początku września, podczas wizyty w Puławach, Budzanowski powiedział, że konsolidacja Zakładów Azotowych będzie przeprowadzona na zasadzie równorzędności obu spółek, a jej szczegółowy plan wypracują ich zarządy. Plan konsolidacji ma być "optymalny z punktu widzenia funkcjonowania i przyszłego rozwoju" skonsolidowanej grupy chemicznej, która powstanie w oparciu o dwa zakłady, w Puławach i Tarnowie.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu. Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Skarb Państwa ma w niej ponad 50 proc. udziałów.

d310x7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310x7a