Trwa ładowanie...

Senacka komisja za projektem dot. ochrony pracowników podczas upadłości

Senacka komisja poparła projekt dotyczący ochrony roszczeń pracowniczych na
wypadek niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny.

Share
Senacka komisja za projektem dot. ochrony pracowników podczas upadłościŹródło: © lassedesignen - Fotolia.com
d4gvz4c

Senacka komisja poparła projekt dotyczący ochrony roszczeń pracowniczych na wypadek niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny.

Projekt ma na celu rozszerzenie w "Ustawie o ochronie roszczeń pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy" katalogu przesłanek uprawniających do ogłoszenia niewypłacalności pracodawcy. Do katalogu postanowień sądowych, których wydanie skutkuje niewypłacalnością, dopisano "postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego".

W świetle obowiązujących przepisów dotyczących ochrony roszczeń pracowniczych postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego - nie jest przesłanką niewypłacalności, co ogranicza prawa pracowników do dochodzenia swoich roszczeń z tytułu niezaspokojonych wynagrodzeń.

Z wtórną upadłością mamy do czynienia, jeśli postępowanie upadłościowe wobec spółki ogłosi najpierw sąd poza granicami Polski, a polski sąd podejmie postępowanie wtórne.

d4gvz4c

Z ogłoszeniem niewypłacalności związane są różne terminy wnioskowania i uzyskiwania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Istotne jest więc, aby pracownicy mogli odwoływać się w takim przypadku do wtórnego postępowania, prowadzonego przed polskim sądem.

Senacki projekt pozytywnie opiniuje ministerstwo pracy. "Regulujemy nowe zjawisko, jakim jest wtórna upadłość jako przesłanka ochrony roszczeń pracowniczych" - powiedział podczas środowego posiedzenia komisji wiceminister Jacek Męcina.

"I mimo że ta zmiana dotyczy sytuacji incydentalnych, to jednak zważywszy na taką integrację i globalizację w ramach UE, ten element może zyskiwać na znaczeniu, a ochrona roszczeń pracowniczych należy do jednego z priorytetów naszego resortu" - dodał.

Męcina podkreślił, że z punktu widzenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych projekt nie ma większego znaczenia, bo w ciągu ostatnich dwóch lat był jeden taki przypadek tzw. wtórnej upadłości, natomiast stan Funduszu jest bardzo dobry.

(AS)

d4gvz4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvz4c
d4gvz4c