Trwa ładowanie...
senat
20-09-2013 13:15

Senat zgłosił dwie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r.

Senat zgłosił w piątek dwie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r. Dotyczą one zwiększenia o 220 mln zł środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego. Senatorowie nie zgłosili natomiast poprawek do nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Share
Senat zgłosił dwie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r.Źródło: Thinkstockphotos
d4iungm

Za nowelizacją budżetu na 2013 r. z poprawkami głosowało 54 senatorów, 26 było przeciw.

Poprawki do noweli budżetu mają dostosować pod względem legislacyjnym przyjęte przez Sejm zapisy dotyczące zwiększenia limitu pożyczek dla jednostek samorządu terytorialnego o 220 mln. Uwzględniają wyższy limit pożyczek w przychodach i rozchodach budżetu państwa. Odpowiednio do zwiększonych rozchodów zwiększają też przychody z tytułu skarbowych papierów wartościowych. Zgodnie ze zmianą łączna kwota planowanych przychodów budżetu państwa wyniesie 349 mld 377 mln 337 tys. zł, a planowane saldo przychodów i rozchodów wyniesie 45 mld 410 mln 452 tys. zł.

Poprawka Sejmu zwiększyła do 220 mln zł kwotę pożyczek dla samorządów, ale została źle zredagowana. Jej utrzymanie spowodowałoby, że województwo mazowieckie, dla którego miałyby być przeznaczone pieniądze, nie mogłoby skorzystać z pożyczki. Potrzebuje ono 220 mln zł, aby wywiązać się z obowiązku wpłaty janosikowego.

d4iungm

Senat odrzucił dziewięć poprawek zgłoszonych przez senatorów PiS w czwartek. Miały one zwiększyć wydatki wojewodów związane z rolnictwem kosztem zmniejszenia wydatków na współfinansowanie inwestycji unijnych. Na to nie godziło się Ministerstwo Finansów.

Senatorowie PiS proponowali m.in., by o 2,9 mln zł zwiększyć dotacje na wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, przekazać dodatkowe 6,6 mln na prace geodezyjono-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa, dołożyć 87,7 mln zł na melioracje, przekazać 4,7 mln zł na zwalczanie chorób zakaźnych roślin i zwierząt, czy 1,2 mln zł na powiatowe inspekcje weterynaryjne.

Przedstawiciele PiS zgłosili też wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości, ale nie był on poddany głosowaniu. Według senackiego biura legislacyjnego złożenie takiego wniosku nie jest bowiem prawnie możliwe. Zgodnie z art. 223 Konstytucji "Senat może uchwalić poprawki do ustawy budżetowej w ciągu 20 dni od dnia przekazania jej Senatowi". Prawnicy są zdania, że z zapisu tego wynika, iż Senat może uchwalić poprawki albo przyjąć ustawę bez poprawek, nie może natomiast odrzucić ustawy.

Senat nie zgłosił poprawek do noweli tzw. ustawy okołobudżetowej. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 51 senatorów, 27 było przeciw. Izba nie zgodziła się z wnioskiem senatorów PiS, by odrzucić ustawę, a także na poprawkę Macieja Klimy z Solidarnej Polski. Miała ona zawiesić wypłatę ostatniej raty (za IV kw. br.) dotacji dla partii politycznych.

d4iungm

Uchwalona przez Sejm nowelizacja budżetu na 2013 r. powiększa tegoroczny deficyt o ok. 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem korekty są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec. W ustawie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy okołobudżetowej w br. na finansowanie potrzeb obronnych Polski zostanie przeznaczonych z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł. Oznacza to, że w br. zawieszony zostanie przepis, zgodnie z którym na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB.

Ustawa zawiesza w 2013 r. waloryzację środków na dofinansowanie zadań projakościowych. Nowela odnosi się też do finansowania infrastruktury kolejowej. Środki z budżetu na ten cel mają być zastąpione środkami PKP PLK. Ustawa przewiduje ponadto, że pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego będzie można przeznaczać nie tylko na remonty dróg, ale też na ich przebudowę.

d4iungm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iungm
d4iungm