Trwa ładowanie...
senat
03-10-2013 11:45

Senat zgłosił poprawki do ustawy o pomocy w dochodzeniu m.in. podatków

Senat zgłosił w czwartek 38 poprawek do ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Senatorowie zaproponowali głównie zmiany legislacyjne, korygujące, które mają doprecyzować i ujednolicić przepisy.

Share
Senat zgłosił poprawki do ustawy o pomocy w dochodzeniu m.in. podatkówŹródło: Thinkstockphotos
d47h5db

Zgodnie z jedną ze zgłoszonych poprawek tytuł wykonawczy przekazywany do organu egzekucyjnego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej będzie musiał zawierać bezpieczny podpis elektroniczny.

Uchwalona przez Sejm w połowie września ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych zakłada ściślejszą współpracę Polski z innymi państwami UE. Chodzi o wymianę informacji o zobowiązaniach, współpracę dotyczącą powiadamiania o dokumentach, wspólne dochodzenie lub zabezpieczanie należności pieniężnych, w tym podatków i ceł każdego rodzaju oraz związanych z nimi należności pieniężnych.

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do regulacji unijnych. Mają gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działań organów państwa członkowskiego w zakresie wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych. Katalog informacji, które mają podlegać wymianie, jest otwarty.

d47h5db

Ustawa przewiduje m.in. współpracę przy wymianie takich informacji, jak: adres zamieszkania, siedziba podmiotu, posiadane rachunki bankowe, ruchomości i nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, a także rodzaj prowadzonej działalności.

W ramach wzajemnej pomocy przewiduje się również powiadomienie, tj. doręczenie podmiotowi dokumentu odnoszącego się do należności pieniężnych ciążących na tym podmiocie.

d47h5db
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47h5db
d47h5db