Seniorzy poczekają na drugą waloryzację. W tym czasie emerytura Tuska wzrośnie 3 razy
Premier Polski pobiera świadczenia emerytalne z kilku źródeł. Jak ustalił "Fakt", dzięki aktualizacji wysokości świadczeń w Brukseli jego emerytura unijnego urzędnika wzrosła dwukrotnie. Trzecia podwyżka będzie dotyczyła tej wypłacanej przez ZUS.
Zgodnie z ustaleniami dziennika "Fakt", w 2023 r. w Brukseli uruchomiono "pośrednią aktualizacje wynagrodzeń i emerytur w związku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania". Jak podano, jest ona aktualizowana razem z roczną, która została ogłoszona w grudniu zeszłego roku.
Podwyżka dotyczy zatem m.in. emerytury Donalda Tuska, która przysługuje mu za piastowanie stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Obecny premier Polski otrzymują ją od kwietnia 2022 r. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, z tego tytułu przysługuje mu 65 tys. euro, czyli ponad 282 tys. złotych przy obecnym kursie. Miesięcznie zatem Tusk otrzymuje ok. 7200 euro, co daje mu ponad 31 tys. złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18
O ile wzrosła emerytura Donalda Tuska?
Jak ustalił "Fakt", pierwsza podwyżka brukselskiej emerytury Tuska (pośrednia) wyniosła 1,7 proc., druga – roczna (1 proc.). Co oznacza, że świadczenia i pensje zostały podniesione o 2,7 proc. Przekłada się to na wzrost emerytury o ok. 195 euro miesięcznie, a zatem 850 złotych.
Premier pobiera także emeryturę z ZUS, która zgodnie z jego oświadczeniem majątkowym przyniosła mu w zeszłym roku ponad 52 tys. złotych. Wiemy już, że w marcu dojdzie do waloryzacji świadczeń. Wyniesie ona 12,12 proc.
Warto dodać, że Donald Tusk pobiera także belgijską emeryturę, lecz to niewielka kwota. Przynosi ona premierowi jedynie 1515 złotych rocznie.
Polscy seniorzy muszą poczekać
W najbliższym czasie polskich emerytów czeka marcowa waloryzacja. Na kolejną będą musieli poczekać najprawdopodobniej do września. Jak podawał portal money.pl, wiceminister rodziny Sebastian Gajewski poinformował, że resort złożył już wniosek o wpisanie projektu w sprawie drugiej waloryzacji do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
- Projekt jest obecnie procedowany przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu oraz będzie procedowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - powiedział wiceszef MRPiPS.
Zaznaczył, że regulacja może jeszcze ulec zmianom, a jej ostateczny kształt będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy. - W projekcie zakładamy, że druga waloryzacja byłaby przeprowadzona we wrześniu. Oczywiście jest to waloryzacja, która ma charakter interwencyjny, czyli będzie uruchamiana, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy pewien poziom - powiedział Gajewski.
Jak dodano, umowa koalicyjnego rządu przewiduje drugą waloryzację, jeśli inflacja przekraczać będzie 5 proc.