Serinus: Z odwiertu WIN‑12Bis w Tunezji wydobywa się lekka ropa wraz z gazem
Warszawa, 16.12.2014 (ISBnews) - Odwiert Winstar-12bis (WIN-12bis) na polu Sabria w środkowej Tunezji został podłączony do rurociągu i uzbrojony do prowadzenia produkcji 10 grudnia, podał Serinus, którego spółka zależna jest operatorem tego pola. Z odwiertu wydobywana jest - podobnie jak na pozostałej części pola - lekka ropa o gęstości 41,5oAPI wraz z gazem towarzyszącym.
16.12.2014 09:14
?Dane z testów Winstar-12bis:
z pierwszych 24 godz./ średnie wartości do tej pory
ropa (bbl/d): 478 / 553
gaz (Mcf/d):944 / 1,204
Boe (boe/d):635 / 754
wskaźnik zawodnienia (ang. water cut) (%): 44 / 39
ciśnienie przepływu (psi):2.587 / 2.550" - czytamy w komunikacie.
Wszystkie powyższe wartości uzyskano przy zastosowaniu zwężki w rozmiarze 16/64 cali (średnica 6,35 mm).
?Przed podłączeniem wykonano okresowe testy produkcyjne, uzyskując łączne przypływy aż do 1.200 bbl/d przy wskaźniku zawodnienia mieszczącym się w przedziale 80-95%, gdyż odwiert jest obecnie oczyszczany po wykonanych zabiegach i odbierana jest głównie płuczka, która penetrowała docelowe formacje. Jak wskazują dane powyżej, z odwiertu odbierane są płyny. Po zakończeniu tego, wydajność przypływu ropy oraz ciśnienie będzie dalej rosła, w miarę obniżania się ilości odbieranych cieczy pozabiegowych" - czytamy dalej.
Opróbowanie odwiertu będzie kontynuowane do momentu, gdy osiągnie on znaczny stopień oczyszczenia oraz ustabilizowane przypływy i poziom odcięcia wody, podano także.
Serinus poinformował, że rozpoczęto także prace wiertnicze w otworze Winstar-13 (WIN-13) we wschodniej części pola Sabria, znajdującego się ok. 2 km w kierunku WSW (zachód-południowy-zachód) w stosunku do WIN-12bis i wykonywanego z użyciem tego samego, co w przypadku WIN-12bis, urządzenia wiertniczego pozyskanego z Pergemine.
?Planowana głębokość końcowa to 3.860 metrów, a wykonanie odwiertu potrwa - jak się zakłada - 63 dni. Pod względem strukturalnym odwiert znajduje się 30 metrów niżej w stosunku do WIN-12bis, jednakże nadal wyżej w stosunku do pozostałych odwiertów produkcyjnych na tym złożu" - napisano w komunikacie.
Pole Sabria zajmuje obszar około 11.250 akrów. Właścicielem 45% pola i jego operatorem jest Winstar Tunisia B.V. - spółka w pełni zależna Serinus. Pozostałe 55% należy do tunezyjskiej naftowej spółki państwowej Entreprise Tunisienne D'Activites Pétroli?res (ETAP).
?Zdaniem kierownictwa, odwiert ten przyczyni się do znaczącego wzrostu tunezyjskiej produkcji Spółki, a oprócz tego WIN-12bis wraz WIN-13 dostarczą wielu nowych danych o złożu Sabria i wniosą swój wkład w postęp prac wiertniczych Spółki. Spółka oczekuje na dane z WIN-13, które uzyska gdy odwiert w lutym osiągnie planowaną głębokość" - poinformowano także w materiale.
Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji. W 2014 r. spółka rozpoczęła prace nad odwiertami w Rumunii.
(ISBnews)