Setki tysięcy osób mogą stracić dostęp do TVP. Trzeba zmienić telewizor

Już niedługo Polacy mogą stracić dostęp do kanałów TVP. Dlaczego? Jak się okazuje, jest to spowodowane przejściem tych kanałów na nową częstotliwość DVB-T2. Według badań prawie milion gospodarstw domowych nie jest gotowych na tę zmianę, która ma nastąpić za 2-3 miesiące.

Już niedługo TVP przejdzie na nową częstotliwość
Już niedługo TVP przejdzie na nową częstotliwość
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. MZUG

Cały proces przejścia kanałów na nowy standard telewizji naziemnej rozpoczął się wiosną 2022 roku. Z obowiązującego do tamtej pory DVB-T/AVC, na DVB-T2/HEVC przeszły: MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24) - informują WirtualneMedia.pl.

Po przejściu na nowy standard wielu użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej straciło dostęp do powyższych stacji. Osoby te mogły korzystać wówczas jedynie z kanałów TVP (TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), które działały w MUX-3 oraz Nowa TV, WP, ZOOM TV i Metro - działające w MUX-8.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

Ważna zmiana. Można stracić dostęp do TVP

Przejście na nowy standard częstotliwości związane jest z potrzebami internetu 5G - informuje serwis. DVB-T2 zostanie wprowadzone w terminie około 2-3 miesięcy, jednak nadawca publiczny nie podał jeszcze konkretnej daty.

Kiedy zmiana wejdzie w życie? Wirtualne Media podają, że realnie może się to wydarzyć w listopadzie lub na początku grudnia. Natomiast Centrum Informacji TVP dodaje w rozmowie z portalem, że zmiana nadawania z DVB-T na DVB-T2 nastąpi najpóźniej do 1 stycznia 2024 roku.

Pierwotnie kanały TVP miały przejść na nowy standard razem z pozostałymi, jednak przed rozpoczęciem procesu szef MSWiA zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Prezes UKE zgodził się, aby kanały telewizji publicznej działały w MUX-3 do końca 2023 roku, gdyż to właśnie w MUX-3 działa System Ostrzegania Regionalnego.

Według badań z 2022 roku 990 tys. gospodarstw domowych nie jest gotowych na przejście na nowy standard ze względu na posiadanie starszych telewizorów. Wirtualne Media dodają, że nadawcy po przejściu na DVB-T2 skarżą się, że ich zasięgi spadły, co potwierdza powyższe badanie. TVP informuje, że ogólnopolska kampania informująca o nowym standardzie jest opracowywana.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)