Trwa ładowanie...
d1f1079

Sezon na truskawki krótszy przez pogodę

Pogoda popsuła plany plantatorom truskawek i amatorom tych owoców. Najpierw susza nie pozwalała na zbiory, a później ulewne deszcze spowodowały gnicie owoców już na polu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kończy się sezon na truskawki. Plantatorzy nie mieli szczęścia
Kończy się sezon na truskawki. Plantatorzy nie mieli szczęścia (Pixabay)
d1f1079

Wysoka temperatura w połączeniu z ulewami sprawia, że dobiega końca sezon na truskawki, ponieważ te gniją już na polach. Choć zbiory zapowiadały się nieźle, to prawdopodobnie będą one mniejsze niż przed rokiem.

Czytaj też: Tanio nad morzem. Czytelnicy pokazują, że się da

Jak poinformowała PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, nadal trwa skup truskawek przez firmy przetwórcze. W ubiegłym roku skup tych owoców został zakończony już pod koniec czerwca.

d1f1079

Jak mówiła, przetwórcy mają z zakupem jakościowych truskawek do mrożenia. Jej zdaniem jest możliwe, że kupią w tym roku o 30 proc. mniej surowca. Za truskawki odszypułkowane nadające się do mrożenia firmy płacą obecnie z dostawą do zakładu od 3,70 zł do 4,0 zł za kg. Rok temu pod koniec skupu cena była na poziomie 3,90-4,20 zł za kg.

Obejrzyj: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć?

Za to podobne jak w ubiegłym roku są ceny skupu truskawek do tłoczenia. Przetwórcy płacą za nie obecnie 2,60 zł/kg, w ub.r. było to 2,70 zł/kg.

d1f1079

Zdaniem Noseckiej słabą jakość truskawek odczuwają także konsumenci. Nawet jeśli owoce wyglądają dobrze podczas zakupu to już po paru godzinach pojawiają się oznaki pleśni. - Rolnicy przyzwyczaili się do suszy, dlatego raczej nie przeprowadzali zabiegów ochronnych na szarą pleśń - wyjaśniła ekspertka.

Czytaj także: Na wakacje kamperem. Trudno już o rezerwację

Koniec sezonu na truskawki potwierdza w PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. - Truskawek na rynku jest znacznie mniej, a co się z tym wiąże rośnie ich cena - wyjaśnił i dodał, że dobra jakościowo truskawka kosztuje w Broniszach od 7 do 10 zł/kg.

Znacznie mniej truskawek jest na stołecznych targowiskach i bazarach. Można je kupić w cenie 8-10 zł/kg, ale oferta jest już znacznie mniejsza. Tańsze są te, które nadają się tylko do natychmiastowego przerobu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1f1079

Podziel się opinią

Share
d1f1079
d1f1079