Trwa ładowanie...
zatrudnienie
09-02-2010 15:25

Sformułowania, które zepsują każde CV

Użycie odpowiednich słów w CV zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia, przekonują eksperci od rekrutacji.

Sformułowania, które zepsują każde CV
da04zj0
da04zj0
Użycie odpowiednich słów w CV zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia, przekonują eksperci od rekrutacji. Według nich, odpowiednie zaakcentowanie pewnych wyrazów czy sformułowań wpływa na to, jak dane w CV zostaną odebrane. A więc o czym trzeba pamiętać przygotowując CV?

CV tylko na jednej stronie?

1. Wyeksponuj konkretne sytuacje, które dowiodły twoich zdolności i pokazują dokonania na polu zawodowym. Zdaniem niektórych ekspertów zbyt zwięzłe CV nie oddaje pełnego obrazu i warto rozbudować niektóre wątki. Nie przesadzaj jednak. CV, które składa się z 10 stron, zostanie zignorowane. Ale nie musisz uważać na to, by wszystkie informacje zmieściły się na jednej stronie. Dokument ma być przejrzysty i zrozumiały – może się składać z kilku stron.
Dowiedź się jak najwięcej o firmie

2.Warto popytać wśród znajomych i kolegów z pracy, czy znają kogoś z firmy, w której chcielibyśmy zdobyć zatrudnienie. Dowiedzmy się, kto jest kierownikiem czy dyrektorem i odpowiednio zaadresujmy aplikację. W ten sposób list (mail) dotrze do właściwej osoby bez pośrednich etapów.

List motywacyjny ręcznie?

3. Kolejnym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi jest wprowadzenie osobistego akcentu. Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że to może być ręcznie napisany list motywacyjny lub nawet komentarz dotyczący jakiegoś problemu np. ekonomicznego. Komentujmy tylko wtedy, gdy rzeczywiście mamy coś do powiedzenia.

da04zj0

CV musi być aktualne

4. Jeśli wysyłasz od dłuższego czasu ciągle to samo CV i nie przynosi to żadnych rezultatów, to warto sprawdzić czy uwzględniliśmy w aplikacji wszystkie niuanse związane z danym stanowiskiem. Czasem wystarczy inaczej rozłożyć akcenty, by szef dostrzegł naszą ofertę pracy. Czasem niewielka zmiana może pomóc. CV musi być aktualne. Sprawdźmy czy dokumentuje naszą obecną sytuację.
*Sformułowania, które zepsują każde CV *

Nieodpowiednie wyrazy lub sformułowania w CV mogą kandydatowi naprawdę zaszkodzić. Dyrektorzy personalni wyłapują je w kilka sekund. Oto przykłady:

Unikaj "odpowiedzialny za"
Trzeba podawać procenty, wartość w złotych i liczby. Nie piszmy np. odpowiedzialny za pisanie lecz „napisałem 5 tekstów dla 15 tys. użytkowników i oddałem je na dwa tygodnie przed terminem”. Unikajmy zdania: odpowiedzialny za koszty produkcji. Piszmy: obniżenie kosztów produkcji o 15 proc. w ciągu trzech miesięcy.

Unikaj ogólników i schematów
Zamiast „doświadczenie w programowaniu w PHP”, piszmy „napisanie programu w PHP umożliwiającego zakupy online w firmie giełdowej”. Zamiast „praca handlowca w branży elektronicznej”, lepiej brzmi „ pracowałem przez 5 lat jako sprzedawca w renomowanym sklepie z komputerami i akcesoriami do komputerów”. Zamiast „praca nauczyciela języków obcych”, należy napisać „pracowałam przez 10 lat jako nauczycielka języka angielskiego, uczyłam dzieci w wieku od 10 do 11 lat”.

da04zj0

Unikaj pustych sformułowań
Nie wolno pisać „doskonała komunikacja pisemna”, użyjmy zamiast tego: „zredagowanie napisanej w przystępnym języku zakładki pomocy dla klientów na stronie internetowej firmy, dzięki czemu liczba klientów korzystających z call-center spadła o 50 proc.” Lepiej nie używać w CV sformułowania: „Umiejętność pracy zespołowej”. Eksperci śmieją się, że takie zdanie pasuje w CV, jeśli chcemy grać w drużynie koszykówki. Dlatego lepiej podać np. „dzięki współpracy z klientami, programistami, technikami i projektantami interfejsów oprogramowanie do sporządzania raportów finansowych zostało dostarczone trzy miesiące przed terminem”. Zrezygnuj z tych sformułowań, które możemy znaleźć we wzorach CV. Piszmy swoimi słowami, prosto, tak żeby pracodawca zrozumiał o co chodzi.

Unikaj "skrupulatność i dbałość o szczegóły"
Co to właściwie za cechy? Trzeba to szczegółowo wyjaśnić, doradzają specjaliści. Nie wolno używać "skrupulatność i dbałość o szczegóły w pracy w public relations". Użyjmy zamiast tego na przykład "przygotowanie informacji dla agencji prasowych z uwzględnieniem specyfiki 25 krajów Unii Europejskiej". A jak pisać o „skuteczności działania”? Ogólnik typu "umiejętna sprzedaż produktu", lepiej zastąpić stwierdzeniem "Zwiększenie sprzedaży czekolady o 32 proc.”

Unikaj kłamstw i podkoloryzowania
W CV piszmy prawdę. Szef może np. poprosić profesjonalistów, żeby zweryfikowali informacje, które podaliśmy w aplikacji. Aż 49 proc. dyrektorów personalnych przyłapało kandydatów do pracy na kłamstwach. Gdzie w CV najczęściej dochodziło do przekłamań? Kandydaci kłamią na temat: kompetencji - 38 proc., umiejętności – 18 proc., daty zatrudnienia – 12 proc., wykształcenia – 10 proc., poprzedniego pracodawcy – 7 proc., stanowiska pracy – 5 proc. Najuczciwsi są kandydaci do pracy w sektorze rządowym (45 proc. oszustw). Najwięcej kłamstw w CV, według CareerBuilder.com, pojawiło się w takich branżach jak : turystyka (66 proc. pracodawców spotkało się z tym procederem), transport (59 proc.) i technologia (57).

da04zj0

O czym jeszcze trzeba pamiętać przygotowując CV?

Odpowiedz na ogłoszenie jak najszybciej. Niemal jeden na dziesięciu pracodawców dostaje ponad 50 zgłoszeń na jedno miejsce. Niektórzy pracodawcy przeglądają tylko najwcześniej wysłane aplikacje. Aż 43 proc. dyrektorów HR poświęca minutę lub mniej na jeden życiorys przy pierwszej selekcji, a 14 proc. poświęca na to mniej niż 30 sekund.

Osoby zajmujące się rekrutacją często szukają odpowiednich słów jak np.: umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji (50 proc.), komunikatywność w mowie i w piśmie (44 proc.), umiejętności przywódcze czy budowanie zespołu.

Zanim przystąpisz do pisania CV sporządź listę firm, dla których chciałbyś pracować. Trzeba sprecyzować swoje plany i tym samym kierunek działania. Nie wysyłaj aplikacji do przypadkowych firm. Każde CV dostosuj do firmy, zmieniaj akcenty, tak by odpowiadały specyfice przedsiębiorstwa.

(toy)

da04zj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da04zj0