Trwa ładowanie...
d3gqvvd

SG WP o pogrzebie gen. Franciszka Gągora (komunikat)

...

d3gqvvd
d3gqvvd

21.04. Warszawa - Rzecznik Prasowy Sztabu Generalnego WP informuje:

NIECH SIĘ POLSKA PRZYŚNI TOBIE...

21 kwietnia w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. gen. Franciszka Gągora - szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który tragicznie zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczystą mszę pogrzebową w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów odprawił nuncjusz apostolski ks. arcybiskup Józef Kowalczyk. "Generał był człowiekiem o szlachetnym sercu, niezwykle prawym. Nie zmarnował talentów danych mu przez Boga. Był człowiekiem wielkiego formatu" -powiedział w swojej homilii arcybiskup. Przed rozpoczęciem mszy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przekazał w imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych rodzinie Generała odznaczenie. Gen. Franciszek Gągor został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. Gen. Franciszek Gągor jest pierwszym w powojennej historii Wojska Polskiego czynnym generałem, który w wolnej Polsce pośmiertnie został odznaczony najwyższą klasą tego odznaczenia. Wśród kilkudziesięciu Polaków, którzy otrzymali odznaczenie tej klasy są m.in. wielcy dowódcy polskiej armii marszałek Józef Piłsudski i
generałowie Władysław Sikorski, Kazimierz Sosnkowski, Stanisław Kopański, Antoni Chruściel i Franciszek Kleeberg. W precedencji Orderów i odznaczeń Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Wojennym Virtuti Militari.

d3gqvvd

W mszy pogrzebowej licznie uczestniczyli żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego, wielu żołnierzy rezerwy oraz przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych. Władze państwowe reprezentowali szef BBN Stanisław Koziej , ministrowie Michał Boni, Bogdan Klich , Jacek Rostowski i Barbara Kudrycka oraz parlamentarzyści. W ostatniej drodze szefowi Sztabu Generalnego WP obok polskich generałów towarzyszyli także najwyżsi rangą dowódcy sił zbrojnych z całej Europy m.in. z Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Danii, Gruzji, Węgier, Litwy, Rumunii, Ukrainy , Niemiec, Turcji, Słowacji. W komplecie stawili się przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce.

"Panie Generale, chcemy by Pańska mądrość i cierpliwość w wyjaśnianiu świata i jego problemów dalej nam towarzyszyła. Panie Generale, jesteśmy na Pańskie rozkazy - ku chwale Ojczyzny" - powiedział minister Michał Boni w emocjonalnym wystąpieniu przed zakończeniem mszy pogrzebowej.

Po mszy trumna z ciałem śp. generała Franciszka Gągora została przewieziona na lawecie działa na wojskowy cmentarz na Powązkach gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie.

Pożegnalne mowy wygłosili szef BBN Stanisław Koziej, minister obrony narodowej Bogdan Klich oraz pełniący obowiązki szefa SG WP gen. broni. Mieczysław Stachowiak. W ostatnim pożegnaniu uczestniczył także wicepremier Waldemar Pawlak. W trakcie uroczystości odczytano także listy od szefa Komitetu Wojskowego NATO adm. Giampaolo DiPaoli gen. Stephena Abriala - sojuszniczego dowódcy ds. transformacji. Wszyscy mówcy podkreślali nieprzeciętne cechy charakteru generała Gągora, jego wierność zasadom kodeksu honorowego. Wiele mówiono o jego dorobku i całkowitym poświęceniu dla służby i Ojczyzny.

d3gqvvd

- Żołnierz nie umiera, żołnierz odchodzi na wieczną wartę. W myśl tej starej prawdy, odprowadzamy na posterunek pierwszego żołnierza Rzeczpospolitej. Żegnamy wielkiego Polaka, szlachetnego i dobrego człowieka - powiedział w ostatnim pożegnaniu gen. broni Mieczysław Stachowiak "Pożegnam Cię, tak jak Ty żegnałeś swoich żołnierzy, słowami starej pieśni "Śpij kolego, twarde łoże, obaczym się jutro może. Śpij kolego, a w tym grobie, niech się Polska przyśni Tobie".

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego pożegnała Pierwszego Żołnierza Rzeczpospolitej salwą honorową i sygnałem "Śpij, kolego".

Cześć Jego Pamięci!

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

d3gqvvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gqvvd