Trwa ładowanie...
d1xz99a
wojsko

SG WP ws. rekompensat dla rodziny tragicznie zmarłego st. szer. Artura Pyca (komunikat)

...

Share
d1xz99a

10.09. Warszawa - Sztab Generalny WP informuje:

Rodzina tragicznie zmarłego st. szer. Artura Pyca otrzyma wszystkie należne finansowe rekompensaty jakie przysługują w sytuacji śmierci żołnierza pełniącego służbę w misji ISAF w Afganistanie. Fakt przeniesienia żołnierza do rezerwy nie wpłynie na ich wysokość.

St. szer. Artur Pyc został ciężko ranny w Afganistanie w dniu 22 maja br. W trakcie długotrwałej hospitalizacji zgodnie zobowiązującymi przepisami prawnymi w dniu 23 lipca został on przeniesiony do rezerwy. Z chwilą przejścia do rezerwy żołnierzowi jako trwale niezdolnemu do służby wojskowej przyznano I grupę inwalidztwa, a tym samym rentę inwalidzką w wysokości 90 proc. ostatnio pobieranego uposażenia wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym. Rentę przyznano na podstawie wniosku doradcy tymczasowego żołnierza ustanowionego przez Sąd Okręgowy w Bielsku Białej. Podjęte działania wynikały z faktu upływu terminu kontraktu jaki żołnierz zawarł z dowódcą 18 batalionu desantowo-szturmowego.

d1xz99a

W związku ze śmiercią żołnierza resort Obrony Narodowej podjął natychmiastowe działania prawne mające na celu pełne finansowe zabezpieczenie rodziny żołnierza.

W tym celu:

- Minister Obrony Narodowej wystąpi z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie w drodze wyjątku świadczenia rodzinie zmarłego, które może być wypłacane żonie i dziecku zmarłego niezależnie od ustawowego prawa do wojskowej renty rodzinnej;

- W resorcie Obrony Narodowej zabezpieczono środki finansowe na pokrycie kosztów ceremonii pogrzebowej, wypłatę zasiłku pogrzebowego, oraz dodatkowego odszkodowania i pomocy na kształcenie dziecka;

d1xz99a

- Żonie zmarłego żołnierza zapewniono możliwość zatrudnienia w jednostce resortu Obrony Narodowej;

- Rodzinie zmarłego zostanie przyznana pomoc w zakresie zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych;

- Rodzina zmarłego żołnierza otrzyma od ubezpieczyciela pełne odszkodowanie jakie przysługuje rodzinom polskich żołnierzy poległych w Afganistanie

Rodzina zmarłego żołnierza jest otoczona pełną, troskliwą opieką prawną i socjalną ze strony wojska i resortu obrony. Może liczyć na wsparcie i pomoc w rozwiązaniu wszystkich spraw związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych i dalszym funkcjonowaniem najbliższych poległego żołnierza.

płk Sylwester Michalski

rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sdd/

d1xz99a

Podziel się opinią

Share
d1xz99a
d1xz99a