Trwa ładowanie...
d45iqfh

SG WP ws. udziału wojskowych śmigłowców w walce z powodzią (komunikat)

...
Share
d45iqfh

24.05. Warszawa - Sztab Generalny WP informuje:

Do udziału w akcji przeciwpowodziowej Siły Zbrojne wydzieliły kilkadziesiąt śmigłowców i samolotów, które realizują lub są w gotowości do realizacji zadań na obszarze całej Polski.

Obecnie do głównych zadań uczestniczących w akcji załóg należą naprawa przerwanych wałów przeciwpowodziowych, rozpoznanie sytuacji z powietrza, ewakuacja ludności oraz transport środków materiałowych. Aktualnie w akcji bierze udział dwanaście maszyn.

d45iqfh

W gotowości do działania pozostają śmigłowce z jednostek Wojsk Lądowych w Pruszczu Gdańskim, Inowrocławiu, Łęczycy i Wrocławiu-Strachowice, z jednostek Sił Powietrznych w Dęblinie i Radomiu oraz z jednostek lotniczych Marynarki Wojennej w Siemirowicach, Gdyni i Darłowie.

W dniu dzisiejszym śmigłowce prowadzą działania między innymi w rejonie Gąbina (woj. mazowieckie) gdzie trwa dramatyczna akcja mająca na celu załatanie wyrwy w wałach przeciwpowodziowych w miejscowości Świniary. W akcji bierze udział zespół pięć śmigłowców. Dwa transportowe: Mi-8 i Mi-17 - zrzuciły już łącznie do wody ponad 40 bloków betonowych i 24 tony piasku. Trzy śmigłowce PZL-W3 "Sokół" prowadzą w rejonie działania rozpoznawcze i ewakuacyjne. Działania w rejonie Gąbina będą także kontynuowane w dniu jutrzejszym.

Kolejne dwa Mi-17 uszczelniają wały w m. Szczurowo, dwa Mi-8 - w okolicach Wrocławia, a jeden W-3 prowadzi ewakuację ludności z rejonu m. Opole Lubelskie. Działania zakończył już śmigłowiec, który uszczelniał wały w m. Sandomierz.

Akcje śmigłowców wspiera ponad sześćdziesięciu żołnierzy obsługi naziemnej i czternaście jednostek sprzętu zabezpieczenia lotniczego.

Od początku akcji walki ze skutkami powodzi łączny nalot wszystkich śmigłowców wyniósł ponad 45 godzin.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d45iqfh

Podziel się opinią

Share
d45iqfh
d45iqfh