Trwa ładowanie...
d2iiwne

Sieć światłowodowa za 25 mln zł powstanie w Kielcach

Około 25 mln zł kosztować będzie budowa metropolitalnej sieci światłowodowej w Kielcach, która ma być gotowa w 2012 roku. Z dostępu do sieci teleinformatycznej o dużej przepustowości skorzystają instytucje podległe urzędowi miasta i z nim współpracujące.

Share
d2iiwne

Dyrektor Zakładu Obsługi i Informatyki Urzędu Miasta Zygmunt Mazur powiedział, że projekt ma "udrożnić" miasto pod względem informatycznym, połączyć ze sobą wszystkie instytucje, szkoły, urzędy.

W jedną sieć połączonych zostanie około 180 instytucji - urząd miasta i urząd marszałkowski z podległymi jednostkami, m.in. szkołami, a także m.in. placówki policji, budynki uczelni państwowych. Współpracą zainteresowane jest także starostwo powiatowe.

Mazur dodał, że miasto będzie także w stanie dostarczać "dobry, tani internet" w granicach 20 megabitów firmom oferującym usługi mieszkańcom miasta. Sieć światłowodowa dotrze na każde osiedle, będzie miała w sumie 90 km długości. Na każdym z większych osiedli będzie węzeł rdzeniowy z urządzeniami teleinformatycznymi. Do tych węzłów będą dołączane instytucje.

Inwestycja jest na etapie projektu technicznego, który ma być skończony na przełomie roku. W przyszłym roku rozpocznie się fizyczna realizacja, a sieć ma być gotowa w 2012.

W piątek prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Regina Rentz i Politechniki Świętokrzyskiej Stanisław Adamczak podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji sieci światłowodowej. Uczelnie mają zostać włączone w sieć, a jednocześnie współpracować przy jej tworzeniu.

d2iiwne

Podziel się opinią

Share
d2iiwne
d2iiwne