Odliczenie za innowacje
Duża 30-procentowa grupa badanych poparła też postulat urealnienia możliwości odliczania od dochodu wydatków na innowacje w firmie.
Z istniejącej ulgi na zakup nowych technologii korzysta bardzo niewielu przedsiębiorców. Jedną z przyczyn może być fakt, że z ulgi nie mogą korzystać przedsiębiorcy rozliczający dochody za pomocą podatku liniowego i ryczałtu. Ulga nie obejmuje firm działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz tych, które skorzystały z unijnej dotacji na zakup nowych technologii.
Z ulgi można skorzystać tylko wtedy, gdy nabywa się wartości niematerialne i prawne, które umożliwiają wytwarzanie lub udoskonalanie wyrobów lub usług, na przykład program komputerowy, licencje czy patenty. Odliczenie nie jest jednak możliwe, gdy przedsiębiorca nabywa środek trwały z nową technologią wmontowaną w środku, czyli na przykład komputer z oprogramowaniem albo maszynę.
Firmy muszą także przedstawić opinię niezależnej jednostki naukowej, potwierdzającej innowacyjność technologii oraz fakt, że nie jest ona stosowana na świecie dłużej niż 5 lat. Niestety, nie ma nigdzie listy takich jednostek, do których podatnik mógłby się zwrócić.
Przedsiębiorcy chcą rozszerzenia zakresu przedmiotowego stosowania ulgi również na środki trwałe, na podatników opodatkowanych podatkiem liniowym, a także zmodyfikowania warunku uzyskania opinii niezależnej jednostki naukowej, a także wskazać z imienia, kto jest uprawniony do wydawania takich dokumentów.