Trwa ładowanie...
gpw
22-11-2011 08:22

Silna wyprzedaż i zniesienie 61.8%

Otwarcie kontraktów wypadło wczoraj dokładnie w obszarze cenowym: 2254 – 2258 pkt. (jak pamiętamy to właśnie tutaj wyczerpał się impet czwartkowego uderzenia podaży).

Silna wyprzedaż i zniesienie 61.8%Źródło: DM BZ WBK, fot: DM BZ WBK
d2w85ox
d2w85ox

Otwarcie kontraktów wypadło wczoraj dokładnie w obszarze cenowym: 2254 – 2258 pkt. (jak pamiętamy to właśnie tutaj wyczerpał się impet czwartkowego uderzenia podaży).

Okazało się jednak, że była to jedynie krótka przerwa w dziele zniszczenia jakie już we czwartek zafundował nam obóz niedźwiedzi.

W pierwszych minutach poniedziałkowego handlu doszło bowiem do naruszenia 2254 – 2258 pkt., co ostatecznie przerodziło się w niezwykle silny impuls podażowy. Warto podkreślić, że była to na tyle skuteczna i wyrazista inicjatywa, iż kontrakty właściwie bez żadnej obrony zdołały błyskawicznie przedrzeć się poniżej intradayowej zapory popytowej: 2235 – 2239 pkt. (koncentrowały się tutaj projekcje krótkoterminowej, symetrycznej formacji XABCD i należało spodziewać się, że kupujący uaktywnią się w tym rejonie).

To właśnie ten element wskazywał, że obóz niedźwiedzi rzeczywiście nie żartuje. Zresztą wystarczyło spojrzeć na pozostałe rynki Eurolandu by przekonać się, z jak fatalnymi nastrojami mamy wszędzie do czynienia. Dodatkowym bodźcem zachęcającym podaż do większej aktywności było zachowanie KGHM. Od początku sesji wymieniony walor odznaczał się wyjątkową słabością (wpływ piątkowego expose premiera), co z kolei wpływało w bezpośrednim stopniu na poziom kwotowań FW20Z11.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Ostatecznie fala przeceny rzeczywiście przyspieszyła, co w konsekwencji doprowadziło do starcia byków z niedźwiedziami w okolicy kolejnego węzła popytowego Fibonacciego: 2205 – 2209 pkt. (eksponowałem ten zakres w swoim komentarzu porannym). Co prawda doszło do naruszenia dolnego ograniczenia strefy, niemniej to właśnie tutaj rynek zaczął się w końcu stabilizować (przez kilka następnych godzin na parkiecie dominował ruch boczny).

d2w85ox

W popołudniowej fazie handlu podaż ponownie przejęła jednak inicjatywę. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w postaci przełamania strefy wsparcia: 2205 – 2209 pkt. Z załączonego wykresu wynika, że fala przeceny wytraciła swój impet dopiero w rejonie 2170 – 2176 pkt. (stanowiło to spadek wartości FW20Z11 w stosunku do piątkowej ceny odniesienia wynoszący aż 3.18%).

Trzeba przyznać, że wczorajsze wybicie się kontraktów poniżej węzła popytowego: 2254 – 2258 pkt. okazało się niezwykle istotnym wskazaniem technicznym. Często jednak dzieje się tak, jeśli klasyczna analiza techniczna (median line) potwierdza wnioski sformułowane na bazie technik Fibonacciego (strefa: 2254 – 2258 pkt.). Oczywiście nigdy z góry nie wiemy, czy mamy do czynienia jedynie z naruszeniem danego przedziału cenowego, czy też jego trwałym przełamaniem. Takie wątpliwości dotyczą jednak każdego rodzaju zapór popytowych/podażowych konstruowanych na bazie analizy technicznej. Dlatego nieodzownym elementem skutecznego tradingu musi być aktywne i umiejętne stosowanie zleceń zabezpieczających.

Kontrakty dotarły zatem wczoraj do kolejnego ważnego węzła popytowego: 2170 – 2176 pkt. Strefa jest istotna, gdyż między innymi wypadają tutaj dwa zniesienia: 61.8% i 127.2% (widać to na załączonym wykresie). Należy zatem oczekiwać, że obóz byków w dalszym ciągu będzie starał się nie dopuścić do przełamania w/w zakresu. Warto również podkreślić, iż filarem konstrukcyjnym analizowanej strefy jest bez wątpienia zniesienie 61.8%.

Sygnałem technicznym wskazującym na ponowny wzrost optymizmu w obozie byków byłoby dopiero wybicie się kontraktów ponad przełamany wczoraj zakres cenowy: 2254 – 2258 pkt. Trzeba obiektywnie przyznać, że w obecnej sytuacji tak zdefiniowany cel może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem dla byków. W pierwszej kolejności zwróciłbym jednak uwagę na krótkoterminową zaporę podażową: 2214 – 2218 pkt. (nie została przedstawiona na załączonym wykresie). Warto podkreślić, że jest to pierwsza bariera cenowa Fibonacciego zbudowana na bazie zniesienia 14.6%. Gdyby zatem dzisiejsze zamknięcie wypadło ponad wskazanym obszarem cenowym, to w moim odczuciu wzrosłoby prawdopodobieństwo wykrystalizowania się na rynku kolejnej podfali wzrostowej.

d2w85ox

Podsumowując można stwierdzić, że podstawowym celem dla byków powinna być obrona ważnego wsparcia cenowego: 2170 – 2176 pkt. zbudowanego na bazie zniesienia 61.8%. Zanegowanie bowiem tej dość wiarygodnie wyglądającej zapory popytowej oznaczałoby, że niedźwiedzie wykazują się na tyle dużą aktywnością, iż za realny wariant należałoby wówczas uznać test kolejnego węzła popytowego: 2100 – 2107 pkt. (kluczową rolę odgrywa tutaj z kolei zniesienie 78.6%).

Informuję, że z racji mojego wyjazdu służbowego opracowania online dotyczące FW20Z11 przygotuje dzisiaj dla Państwa mój kolega z zespołu Rafał Bogusławski.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

d2w85ox

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2w85ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w85ox