Trwa ładowanie...
gpw
23-09-2009 08:17

Silny atak byków potwierdzony wzrostem obrotów

Wczorajsza sesja przebiegła pod znakiem niezwykle silnego uderzenia popytu. Tym samym warszawska giełda, nie uczestnicząca ostatnio w globalnym wzroście rynków akcyjnych, praktycznie nadrobiła już w tym zakresie swoje zaległości względem parkietów europejskich.

Silny atak byków potwierdzony wzrostem obrotówŹródło: DM BZ WBK
d1vssg5
d1vssg5

Wczorajsza sesja przebiegła pod znakiem niezwykle silnego uderzenia popytu. Tym samym warszawska giełda, nie uczestnicząca ostatnio w globalnym wzroście rynków akcyjnych, praktycznie nadrobiła już w tym zakresie swoje zaległości względem parkietów europejskich.

Z punktu widzenia kontraktów ważnym testem siły rynku była konfrontacja popytu z podażą w rejonie obszaru cenowego: 2204 – 2211 pkt. W swoich komentarzach analitycznych sugerowałem, że zanegowanie tak istotnego oporu powinno w konsekwencji doprowadzić do testu kluczowej bariery podażowej: 2247 – 2256 pkt. Jak wiadomo bykom udało się ostatecznie pokonać sprzedających w strefie: 2204 – 2211 pkt, co rzeczywiście wyzwoliło z rynku dodatkową energię i poskutkowało testem przedziału cenowego: 2247 – 2256 pkt. Warto nadmienić, że przez długi okres czasu w/w zakres skutecznie powstrzymywał kupujących przed ich dalszymi atakami. Ostatecznie jednak i ten zakres został przełamany, co mogło zostać potraktowane jako sygnał kupna.

Zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2280 pkt (maksimum sesji). Stanowiło to prawie sześcioprocentowy wzrost wartości FW20Z09. Zamknięcie WIG-u 20 uplasowało się z kolei ponad zakresem: 2227 – 2234 pkt, gdzie koncentrowały się projekcje symetrycznej formacji ABCD. Na rynku kasowym wzrósł również wolumen obrotu (na kontraktach LOP), co w dużym stopniu uwiarygadnia wczorajszy atak byków.

Wykres FW20Z09 – skala dzienna (fot. DM BZ WBK)
Źródło: Wykres FW20Z09 – skala dzienna (fot. DM BZ WBK)

Stronie popytowej udało się wczoraj osiągnąć ogromny sukces, a potwierdzeniem jej ofensywnego nastawienia było przełamanie strefy oporu: 2247 – 2256 pkt. Osobiście spodziewałem się tutaj sporej presji podażowej, gdyż w wymienionym rejonie koncentrowały się projekcje harmonicznej struktury XABCD. W swoim komentarzu porannym sugerowałem, że można by nawet rozważyć tutaj otwarcie krótkich pozycji. W analizie intradayowej wycofałem się jednak z tego pomysłu, gdyż na rynku kasowym silnie wzrastał wolumen obrotu, potwierdzając tym samym kierunek zainicjowanego przez kupujących ruchu cenowego.

d1vssg5

Tak czy inaczej obecnie obowiązuje sygnał kupna, a zakres: 2247 – 2256 pkt powinien pełnić w tej chwili na wykresie kontraktów rolę bariery popytowej. Wydaje się zatem, że sensownym posunięciem byłoby umiejscowienie zlecenia zabezpieczającego kilkanaście punktów poniżej poziomu: 2247 pkt (o szczegółach napiszę w swoim pierwszym komentarzu online, rozważając również inne poziomy umiejscowienia zlecenia zabezpieczającego). Warto jednak nadmienić, że w wymienionym obszarze cenowym (2247 – 2256 pkt) koncentrują się także dwa zniesienia wewnętrzne: 18.6% i 23.6%, wytyczone z bieżącego impulsu wzrostowego.

W zależności od miejsca otwarcie długich pozycji, a także ilości posiadanych kontraktów w portfelu część z nich zamknąłbym już w rejonie zakresu: 2296 – 2302 pkt. Jest to bowiem kolejna interesująca zapora podażowa Fibonacciego zbudowana na bazie dwóch istotnych współczynników: 0.886 i 1.13. Przełamanie tej strefy stanowiłoby zapowiedź testu sierpniowego szczytu uformowanego na poziomie: 2326 pkt. Następny opór przebiega mniej więcej w rejonie zniesienia zewnętrznego 113% fali spadkowej, zaznaczonej na wykresie czerwoną przerywaną linią (poziom: 2355 pkt).
Sygnałem burzącym pro-wzrostowy obraz rynku byłoby w tej chwili zanegowanie strefy: 2247 – 2256 pkt, bądź akceptując nieco bardziej długoterminowe spojrzenie, anulowanie widocznej na wykresie formacji ABCD. Można jednak przyjąć, że gdyby środowe zamknięcie wypadło poniżej poziomu: 2247 pkt, wczorajsze wybicie nie uzyskałoby w takiej sytuacji potwierdzenia, a to z kolei mogłoby zachęcić podaż do zainicjowania ruchu kontrującego. Za sygnał słabości należałoby także potraktować taką sekwencje zdarzeń, wedle której nastąpiłby test strefy: 2296 – 2302 pkt, poczym niedźwiedziom udałoby się przejąć inicjatywę i ostatecznie sprowadzić kontrakty poniżej znanego nam już zakresu: 2247 – 2256 pkt. Potwierdzeniem ofensywnego nastawienia byków byłoby natomiast sforsowanie strefy: 2296 – 2302 pkt. W takiej sytuacji spodziewałbym się kolejnego uderzenia popytu i w konsekwencji dojścia kontraktów do poziomu wytyczonego przez zewnętrzne zniesienie 113% fali AD (poziom: 2355 pkt).

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
pawel.danielewicz@bzwbk.pl

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1vssg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vssg5