Trwa ładowanie...

Silny dolar wadzi surowcom

Ostatnie trzy miesiące były bardzo trudne na rynku surowców, gdyż indeks CRB spadł o niemalże 10% i znalazł się w pobliżu minimum z minionego roku. Wiele z tego ruchu wytłumaczyć można siłą dolara, który w tym samym czasie umocnił się o ponad 6% względem koszyka konkurencyjnych walut. Te dwa rynki są nieodłącznie ze sobą powiązane i dopóki nie nadejdzie korekta na dolarze, ciężko będzie liczyć na odreagowanie cen surowców.

Silny dolar wadzi surowcomŹródło: Fotolia
d1blh18
d1blh18

Indeks dolarowy w istotnym miejscu i z ważnymi implikacjami dla surowców

Indeks dolarowy nieustannie zyskiwał na wartości przez ostatnie 10 tygodni, co było najdłuższą serią od czasu powstania tej średniej w 1971 roku. Oczywiście jest to pochodną oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, podczas gdy inne banki centralne są bardziej skłonne do jej dalszego łagodzenia. Surowce z kolei są wyceniane w walucie amerykańskiej i indeks je gromadzący co do zasady porusza się w kierunku przeciwnym do dolara. Im jest on silniejszy, tym słabsze są wyceny towarów. Ostatnie trzy miesięcy dobitnie pokazują jak silne są to związki i w jakich kierunkach oddziałują.

Sam indeks dolarowy znalazł się ostatnio w bardzo interesującym miejscu, gdyż na linii łączącej maksima z lat 2005, 2009 oraz 2010. Przebicie tej linii byłoby długoterminowym sygnałem kupna waluty amerykańskiej i prowadziło do dalszej jego silnej aprecjacji. W konsekwencji indeks surowców spadłby poniżej wsparcia powstałego przez połączenie minimów z ostatnich dwóch lat. Co ciekawe, średnia CRB właśnie na tym wsparciu się znajduje.
[ Wykres 1. Notowania indeksu dolarowego - dane miesięczne.

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )

d1blh18

[ Wykres 1. Notowania indeksu CRB - dane miesięczne.

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )

Problemy miedzi z odreagowaniem

Od początku tygodnia doniesienia z Chin wywierają niemały wpływ na notowania miedzi. W poniedziałek obawa o niski wstępny odczyt wskaźnika PMI ciążyła na kwotowaniach. Wczoraj lepsze wskazanie nie doprowadziło do odreagowania, a dzisiaj przeszkadza mu niskie wskazanie indeksu Ifo. Indeks ten znalazł się na najniższym poziomie od kwietnia 2013 roku i sugeruje stagnację niemieckiej gospodarki w III kw.

d1blh18

Pamiętać trzeba, że nasz zachodni sąsiad jest najważniejszą składową europejskiej gospodarki i już drugi słabszy kwartał w jej wykonaniu będzie się negatywnie przekładał na koniunkturę w całym obszarze Starego Kontynentu. Pomocne nie są również doniesienia o sporej i zwiększającej się podaży surowca.

Wczoraj po południu Newmont Mining poinformował o wznowieniu eksportu miedzi z Indonezji oraz podniesieniu prognozy tegorocznej produkcji z 80 - 95 tys. ton do 120 - 125 tys. Zwiększony został również cel przyszłoroczny do 250 - 270 tys. ton z 220 - 240 tys. wskazywanych poprzednio. Słabość strony popytowej w połączeniu z wysoką podażą skutecznie uniemożliwiają zatarcie spadków z ostatnich sesji.

[ *Wykres 2. Notowania miedzi w USA - dane dzienne. *

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_COPPER,notowania-surowce-podsumowanie.html )

d1blh18

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d1blh18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1blh18