Silny wzrost kursu EUR/USD
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy spadek wartości złotego do czego w największym stopniu przyczynił się zniżkujący kurs eurodolara oraz negatywny komunikat agencji ratingowej Fitch na temat stanu polskiego deficytu budżetowego.
Agencja ta prognozuje, że dług publiczny w naszym kraju wyniesie w 2010 roku 56,3% PKB i tym samym przekroczy drugi próg ostrzegawczy. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN pod koniec wczorajszej sesji europejskiej doszły do poziomów odpowiednio: 4,1600 oraz 2,8450. Dziś od rana obserwować można lekkie umacnianie się krajowej waluty względem euro oraz dolara. Notowania EUR/PLN oraz USD/PLN w czasie otwarcia sesji na Starym Kontynencie zbliżyły się do poziomów odpowiednio: 4,1550 oraz 2,8200.
Ministerstwo Finansów podało ostatnio, że jeśli obecna sytuacja rynkowa utrzyma się, to w celu sfinansowania przyszłorocznego deficytu budżetowego rozważane będzie przeprowadzenie w październiku emisji obligacji skarbowych denominowanych w euro. Ministerstwo poinformowało również, że rozważa wypuszczenie w listopadzie na rynek obligacji denominowanych w jenie. Jednocześnie sprzedaż długoterminowych obligacji skarbowych zostanie prawdopodobnie ograniczona w czwartym kwartale, aby zrobić miejsce na rynku dla obligacji infrastrukturalnych, których emisję przeprowadzi BGK. Dochód z tych instrumentów zostanie przeznaczony na sfinansowanie budowy dróg i autostrad.
W przyszłym tygodniu decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Dziś jej członek, prof. M. Noga stwierdził, że koszt pieniądza w naszym kraju do końca roku prawdopodobnie nie zostanie już zmieniony. Jego zdaniem powrót inflacji do celu inflacyjnego na poziomie 2,5% oddala się i może nastąpić dopiero w lipcu lub sierpniu 2010 roku.
Korekta spadkowa, jaka miała miejsce wczoraj na rynku eurodolara w trakcie sesji azjatyckiej oraz przez większą część notowań w Europie, zatrzymała się nieco powyżej poziomu 1,4600. Po wejściu na rynek inwestorów ze Stanów Zjednoczonych kurs EUR/USD bardzo szybko odrobił straty i powrócił w okolice 1,4700. Dzisiaj w jego notowaniach obserwujemy dynamiczny wzrost. Przed godz. 9.30 zdołał on pokonać szczyt z minionego tygodnia (usytuowany nieco powyżej 1,4760) i tym samym ustanowił nowe tegoroczne maksimum. O godz. 9.35 kształtował się on już na poziomie 1,4790. Niezbyt duża skala wczorajszej korekty i jej krótkotrwałość świadczy o wciąż dużej sile trendu wzrostowego kursu EUR/USD. W najbliższym czasie może on zmierzać nawet w kierunku 1,5000. Scenariuszowi takiemu zaszkodzić może komunikat amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (zostanie on przedstawiony jutro o godz. 20.15), jeśli zostanie w nim zapowiedziany początek procesu wycofywania wsparcia udzielonego wcześniej rynkowi finansowemu i całej
realnej gospodarce przez władze USA. Jeżeli jednak zapowiedzi takie nie padną, ruch kursu EUR/USD do poziomu 1,5000 pozostanie niezagrożony.
Dla notowań EUR/USD w najbliższym czasie w pewnym stopniu istotne mogą okazać się również doniesienia z rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego szczytu grupy państw G-20. Wczoraj przedstawiciel władz jednego z państw należących do tej grupy - Rosji, stwierdził, że kraj ten nie jest przeciwny dolarowi, jednak nie chce być zależny tylko od jednej waluty rezerwowej. Tego typu wypowiedzi z pewnością nie służą amerykańskiej walucie.
Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny, podobnie jak wczorajszy, jest bardzo ubogi. Istotniejsze dane z największych gospodarek zaczną napływać na rynek dopiero jutro.
Michał Fronc
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.