Trwa ładowanie...
d1uteey

Skarb Państwa zgadza się na przejęcie kontroli kapitałowej nad ZE PAK przez Elektrim

21.08. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało porozumienie z Elektrimem, a także z pozostałymi akcjonariuszami Zespołu Elektrowni PAK (Embudem i Polsat Media),...

d1uteey
d1uteey

21.08. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało porozumienie z Elektrimem, a także z pozostałymi akcjonariuszami Zespołu Elektrowni PAK (Embudem i Polsat Media), zgodnie z którym z dniem debiutu spółki na GPW Elektrim straci uprawnienia zagwarantowane w statucie, a w zamian Elektrim i pozostali akcjonariusze ZE PAK będą mogli kupić akcje ZE PAK w ofercie publicznej, które zapewnią im przejęcie kontroli kapitałowej nad spółką - poinformował resort skarbu na swojej stronie internetowej.

Akcjonariusze uzgodnili również, że w przypadku jednoczesnego zbycia przez Elektrim oraz pozostałych akcjonariuszy ZE PAK pakietu akcji spółki po cenie wyższej niż oferowana w IPO i utraty większości głosów na WZA, Skarb Państwa będzie miał prawo żądania premii związanej ze wzrostem ceny akcji ZE PAK. Prawo to przysługuje Skarbowi Państwa przez ponad trzy lata do końca 2015 roku.

"Zawarte porozumienie jest kolejnym krokiem na drodze upublicznienia ZE PAK na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zdaniem MSP, ścisła współpraca pomiędzy akcjonariuszami jest kluczowa dla sukcesu transakcji. Debiut spółki zaplanowany jest na przełomie III i IV kwartału 2012 roku" - napisano w komunikacie resortu skarbu.

50 proc. w PAK-u ma Skarb Państwa, ale kontrolę operacyjną zgodnie z zapisami w statucie sprawują spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka: Embud z grupy Elektrimu ma ok. 10 proc. akcji, a grupa Polsat Media ok. 40 proc. (Elektrim ma prawo odkupu akcji ZE PAK od Polsatu, ma kontrolę operacyjną nad tym pakietem).

d1uteey

Kilkanaście dni temu Elektrim w ramach restrukturyzacji spółki sprzedał 174.789 akcji ZE PAK (ok. 2 proc. kapitału) na rzecz spółki Embud za ok. 48,9 mln zł, co daje 280 zł za papier. Taka cena dawałaby wartość całego PAK-u na poziomie ponad 2,4 mld zł.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Łączna moc zainstalowana elektrowni grupy to ok. 2,5 tys. MW.(PAP)

pr/ ana/

d1uteey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uteey