Motoryzacja, transport i logistyka
Urzędy skarbowe wezmą też pod lupę nieprawidłowości na rynku motoryzacyjnym. Osoby zajmujące się sprowadzaniem samochodów zza granicy i ich odsprzedażą w Polsce często nie rejestrują działalności gospodarczej i nie wykazują dokonywanych transakcji zarówno w podatku dochodowym, jak i w podatku od towarów i usług. Na dodatek umowy kupna sprzedaży zawierane są na nieprawdziwe dane - dotyczy to między innymi cen zakupu samochodu, które są znacznie zaniżane.
W obszarze handlu samochodami Ministerstwo Finansów zaobserwowało też inny proceder. Polega on na tym, że nowe auta kupowane w Polsce od dealerów zajmujących się sprzedażą samochodów produkowanych za granicą, rejestrowane są w Polsce, a następnie sprzedawane za granicę. Dzięki polskim dokumentom rejestracyjnym podmiot zagraniczny nabywa je jako pojazd używany w związku z czym nie płaci podatku VAT. Jednocześnie polski podatnik, który nabył pojazd w Polsce i dostarczył go do innego kraju UE, otrzymuje zwrot VAT.
Również w branży transportowej skarbówka natknęła się na szereg oszustw podatkowych. Należą do nich między innymi: zatrudnianie pracowników "na czarno", niepełna dokumentacja związana ze świadczonymi usługami, brak tachografów, nieproporcjonalnie wysokie koszty w stosunku do deklarowanych dostaw.