Skarbówka ściga rodziców. Sprawdza, czy są "wystarczająco samotni"
Ulga podatkowa należy się rodzicom, którzy samotnie wychowują dziecko. Czy jednak matka, której dziecko w weekendy jest pod opieką ojca, wciąż może być uważana za samotną matkę? To pytanie coraz częściej dostają prawnicy od Krajowej Administracji Skarbowej.
W ostatnich latach do prawników kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski trafia coraz więcej spraw związanych z definicją samotnego rodzica. Krajowa Administracja Skarbowa przygląda się rodzinom, w których doszło do rozstania i w których rodzice sprawują opiekę nad dziećmi w równym stopniu. Czy w takiej sytuacji można mówić, że rodzic jest "wystarczająco samotny"?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14
Ulga dla samotnych rodziców. Czy każdy skorzysta?
Samotny rodzic może ubiegać się o ulgę podatkową, jeśli drugi rodzic nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem. Zdaniem mecenasa Marka Jarosiewicza w ostatnim roku zdarzyło się już kilka razy, by prawnik był proszony o przygotowanie wyjaśnienia dotyczącego sytuacji rodzinnej konkretnej osoby.
– Zdarzyły się już wyroki sądu, gdy podważona została możliwość wzięcia ulgi podatkowej przez rodzica, w sytuacji, gdy drugi rodzic opiekuje się dzieckiem na równorzędnych zasadach. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że takie sytuacje są rzadkością, a sądy raczej z zasady stają po stronie rodziców. Nie mniej, definicja samotnego rodzica w prawie jest dość niejasna i często posługujemy się myślowym stereotypem, mówiąc o ojcu czy o matce samotnie wychowującym dziecko – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, cytowany w informacji prasowej.
Sytuacja jest trudna, ponieważ nawet jeśli dziecko mieszka z matką, a ojciec odwiedza je w weekendy i zabiera na wakacje, to nadal uczestniczy w jego życiu. Czy w takiej sytuacji matce należy się ulga podatkowa?
– W jednej z interpretacji indywidualnych ocena skarbówki czytamy, że w przypadku gdy mamy sądownie ustalone kontakty drugiego rodzica, to nie możemy mówić, że rodzic pełniący bieżącą opiekę nad dzieckiem nie jest rodzicem samotnie wychowującym dziecko, bo rodzice dzielą się obowiązkami, a także kosztami. Należy podkreślić, że jest to interpretacja indywidualna – wskazuje Jarosiewicz.
Sprawy rozstrzygane są indywidualnie
Zdaniem mecenasa, sądy w takich przypadkach oceniają, jak wygląda opieka nad dzieckiem w danym momencie. Dodaje, że "samotne wychowywanie dziecka nie oznacza, że przez cały rok cecha samotności musi być spełniana. Wystarczą pewne epizody, w których dziecko przebywa z jednych rodzicem". – Dla wielu rodziców ulga podatkowa to znaczące pieniądze – podsumowuje prawnik.