Trwa ładowanie...
19-11-2014 08:29

Skazani na mieszkanie z rodzicami

Nawet co trzeci trzydziestolatek mieszka z rodzicami. Nie mogą się
usamodzielnić, bo nie stać ich na mieszkanie - donosi "Gazeta Wyborcza".

Skazani na mieszkanie z rodzicamiŹródło: fotolia.pl
d3qal6x
d3qal6x

2,8 mln osób w wieku 24 – 35 lat mieszka w Polsce z rodzicami. Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej za drogie nieruchomości w porównaniu do zarobków osób młodych – wynika z danych Eurostatu opracowanych przez Lion’s Bank.

Według Eurostatu rośnie odsetek tzw. bamboccioni wśród Polaków w wieku 25-34 lat. W 2005 r. ponad 36 proc. z nich mieszkało pod jednym dachem z rodzicami. Najnowsze statystyki wskazują, że teraz to już przeszło 43 proc. W całej Europie średnia wynosi ok. 28 proc. Bartosz Turek z Lion's Banku zwraca uwagę, że problem z usamodzielnieniem się mają młodzi ludzie, którzy na ogół zakończyli już edukację i mają pracę.

- Jak wskazuje Eurostat, w Polsce dwóch na trzech absolwentów mieszkających z rodzicami ma stałą pracę, a co dwudziesty - dorywczą - podkreśla ekspert.

Według niego tak słabego wyniku Polski na tle Europy nie należy też wiązać ze względami kulturowymi, które w krajach basenu Morza Śródziemnego powodują, że dorośli mężczyźni świadomie wybierają luksus pozostawania w domu rodzinnym.

d3qal6x

- U nas problemem są niskie wynagrodzenia oraz wysokie w porównaniu do zarobków ceny zakupu i najmu mieszkań - uważa Bartosz Turek, analityk bankowy z Lion's Banku.

Dodajmy tez, że krajem o najlepszej sytuacji mieszkaniowej ludzi młodych w Europie jest Dania. W tym państwie, w grupie wiekowej 25-34 lata, osób wciąż mieszkających w domu rodzinnym jest tylko 1,4 proc. Mowa więc jedyne o 9,1 tys. osób w skali całego kraju. Co prawda Dania jest krajem o około 7-krotnie mniejszej liczbie ludności niż Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że we wspomnianej grupie wiekowej, Polaków mieszkających z rodzicami jest 2,8 mln (ponad 300 razy więcej niż w Danii). Problemów z usamodzielnieniem się nie mają też mieszkańcy innych krajów skandynawskich (Szwecji, Norwegii czy Finlandii).

Na drugim biegunie znaleźć można Chorwację. W kraju tym 58,6 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. W tym wypadku - jak w Polsce - powodem złego stanu rzeczy mogą być wysokie ceny wynajmu lub zakupu nieruchomości.

d3qal6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qal6x