Trwa ładowanie...

Składka, która z OFE trafi do ZUS będzie dziedziczona

Rząd w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zachowa prawo do dziedziczenia składek, które po ograniczeniu transferów do OFE będą trafiały na indywidualne subkonta w ZUS - poinformowało PAP źródło rządowe.

Składka, która z OFE trafi do ZUS będzie dziedziczonaŹródło: Jupiterimages
d24s070
d24s070

Rząd w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zachowa prawo do dziedziczenia składek, które po ograniczeniu transferów do OFE będą trafiały na subkonta w ZUS - poinformowało PAP źródło rządowe.

- Dziedziczenie będzie zachowane, tak jak ma to miejsce obecnie - powiedziało PAP źródło.

Wcześniej wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie możliwe, zgłaszał minister finansów Jacek Rostowski.

- Podstawą waloryzacji składki, która zamiast do OFE trafi na indywidualne subkonta w ZUS, będzie nominalne PKB, czyli PKB plus inflacja. To jest znacznie bardziej korzystny współczynnik, z punktu widzenia emerytów, niż oparcie waloryzacji o obligacje skarbowe. Na podstawie zaproponowanej przez nas waloryzacji już w 2011 roku może ona wynieść ponad 7 proc. - powiedziało PAP źródło rządowe, przekazując kolejne szczegóły projektu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym.

d24s070

- Stopa waloryzacji będzie ogłaszana co roku do 15 maja przez Główny Urząd Statystyczny - dodało.

- Konsultacje w sprawie projektu ustawy będą trwały 30 dni, a nie jak wcześniej zakładano 21 dni, gdyż jest to projekt o fundamentalnym znaczeniu dla państwa - podkreśla źródło.

Premier Donald Tusk pod koniec 2010 roku poinformował, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie, a 5 proc. składka będzie przekazywana na specjalne subkonta indywidualne w ZUS. Dodał też, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

Premier zapowiedział, że zmiany zakładają także stworzenie dobrowolnego systemu ubezpieczeń, gdzie będzie można odprowadzać część składki do II i III filaru: najpierw 2 proc., następnie 3 proc., a od 2017 roku 4 proc. swojego dochodu i będzie można go odpisać od podstawy opodatkowania.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki w piątkowej rozmowie z PAP poinformował, że rząd kończy prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym i wprowadzeniu preferencyjnie opodatkowanego dobrowolnego systemu, projekt zakłada stopniową liberalizację limitów inwestycyjnych na rynku kapitałowym dla OFE.

Bartek Godusławski

d24s070
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s070