Trwa ładowanie...

Sklepy zamknięte 15 sierpnia. W sobotę zakupów nie zrobisz

W sobotę 15 sierpnia niemal wszystkie sklepy są zamknięte. Na zakupy nie pójdziemy do Biedronki, Tesco czy Polomarketu. Otwarte mogą być jedynie małe sklepy. Dość nietypowo w weekend działać będą często kina czy restauracje mieszczące się w centrach handlowych.

Share
Sklepy zamknięte 15 sierpnia. W sobotę zakupów nie zrobisz
Źródło: WP.PL, Fot: Daniel Oines, Flickr (CC BY 2.0)
dyrvprf

- W sobotę, 15 sierpnia br., wszystkie sklepy należące do sieci Biedronka będą nieczynne w związku z przypadającym tego dnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy - podaje biuro prasowe Biedronki.

Największa sieć handlowa wydłuża jednak pracę w piątek. Zakupy w każdym z jej sklepów będzie można zrobić do godziny 22.

dyrvprf

- Decyzja o wydłużeniu godzin pracy sklepów w tym dniu została podjęta przez kierownictwo sieci Biedronka w odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy w ostatniej chwili będą jeszcze mogli zrobić zakupy przed weekendem - dodaje Biedronka.

E-handel stoi, ale do Żabki możesz iść na zakupy

Podobnie, czyli wydłużając pracę w piątek, robią inne sieci handlowe. Już 15 sierpnia, ale tylko do godziny 5 rano zrobić będzie można zakupy w Tesco24. Sklepy następnie zostaną jednak zamknięte na dobę.
Teoretycznie będzie można zrobić zakupy w sklepach internetowych, ale na dostawę w sobotę nie ma co liczyć. Zamknięte są m.in. a.pl, ezakupy Tesco czy Alma24.

Tradycyjnie solą w oku dużych sieci handlowych będzie Żabka oraz Freshmarket (obie sieci mają tego samego właściciela). Każdy taki sklep należy do ajenta, więc jeśli on sam chce stanąć za ladą nawet 15 sierpnia, to prawo mu tego nie zakazuje. Inna sprawa, że często jest tam nie tylko właściciel, ale także pracownik. Polska Izba Handlu po czerwcowym długim weekendzie alarmowała, że to łamanie prawa.

- Stało się standardem, że ta sieć kpi z prawa. Aby móc się promować jako otwarta każdego dnia, zatrudnia tysiące pracowników na umowach cywilnoprawnych. Dla nas to jawne omijanie przepisów - mówił wtedy Money.pl Waldemar Nowakowski, szef Polskiej Izby Handlu, która skupia głównie małe polskie sklepiki.

dyrvprf

Żabka mimo oskarżeń nie zmienia dotychczasowych zasad funkcjonowania w dni świąteczne.

- W sobotę 15 sierpnia br. większość sklepów Żabka i Freshmarket będzie czynna w godzinach: 9.00-19.00 lub 11.00-21.00. Decyzję związaną z otwarciem sklepu w innych, niż wskazane powyżej, godzinach będą podejmować ajenci poszczególnych placówek - podaje Żabka Polska.
Centra handlowe otwarte, ale tylko częściowo

Wyłom robią w sierpniowy weekend centra handlowe. Zazwyczaj są one w dni świąteczne całkowicie zamknięte. Tym razem część ich przestrzeni będzie jednak otwarta.

- Nasze restauracje, do których można wejść bez wchodzenia do samego centrum handlowego, będą otwarte w sobotę. Odwiedzić będzie można także kino - mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik prasowy Silesia City Center.

Tak samo jest np. ze Złotymi Tarasami w Warszawie czy Manufakturą w Łodzi. W łódzkim centrum otwarte będzie kilkanaście knajp, restauracji, a nawet kasyno. Uważać muszą fani siłowni. Te zlokalizowane w centrach handlowych zazwyczaj będą jednak zamknięte.

dyrvprf

Podziel się opinią

Share
dyrvprf
dyrvprf