Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 12‑13 października
...
13.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 07:08
13.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------
W sobotę, dwunastym dniu kryzysu budżetowego w USA, ciężar negocjacji mających na celu przezwyciężenie impasu przeniósł się do Senatu. Przywódcy Demokratów i Republikanów w tej izbie, Harry Reid i Mitch McConnell, nie uzyskali jednak istotnych postępów.
Szefowie resortów finansów i szefowie banków centralnych państw G20 wezwali w piątek w Waszyngtonie Stany Zjednoczone do pilnego podniesienia limitu zadłużenia państwa, ostrzegając, że w przeciwnym razie może bardzo ucierpieć gospodarka światowa.
PGE GiEK podpisało z konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa oraz z PKO BP i Alstom Power umowę określającą warunki wsparcia przez bank realizacji projektu w Elektrowni Opole. Zawarto także aneks, który sankcjonuje udział Alstomu w projekcie - podali konsorcjanci w komunikatach.
Polimex-Mostostal uzgodnił z wierzycielami wstępne warunki drugiego etapu restrukturyzacji zadłużenia finansowego spółki. Data ostatecznej spłaty zadłużenia zostanie przesunięta na koniec 2019 r.- poinformował Polimex w komunikacie.
Wobec poprawiającej się sytuacji swej gospodarki Irlandia może do połowy grudnia br. zrezygnować z pomocy UE i MFW - oświadczył w sobotę premier tego kraju Enda Kenny. Zastrzegł jednak, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia zanim gospodarka w pełni odzyska siły.
Władze Chin wyraziły w sobotę sprzeciw wobec środowej decyzji Parlamentu Europejskiego (PE) ws. zacieśniania relacji handlowych z Tajwanem, uważanej przez Pekin za zbuntowaną prowincję. ChRL sprzeciwiły się "rozwojowi wszelkich oficjalnych stosunków" UE-Tajwan.
MON i CBA pracują nad porozumieniem o współpracy mającej zapobiegać korupcji przy przetargach - poinformowało w niedzielę MON. Planowana umowa przewiduje objęcie jak najszczelniejszą ochroną przetargów w ramach modernizacji armii oraz zapobieganie aferom korupcyjnym.
Władze Chin zobowiązały się, że do roku 2015 zlikwidują 2.000 małych kopalni węgla, ponieważ starają się poprawić standardy bezpieczeństwa w przemyśle węglowym, który pociągnął za sobą do tej pory tysiące ofiar śmiertelnych.
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, podobnie jak cały tydzień dla głównych indeksów. Przed sesją inwestorzy poznali wyniki kwartalne banków JPMorgan oraz Wells Fargo, ale sezon publikacji wyników nabierze tempa w przyszłym tygodniu.
Szacuje się, że tegoroczne zbiory ziemniaków wyniosą 5,7 mln ton wobec 9 mln ton w ub.r. Ten poziom produkcji może nie pokryć zapotrzebowania, ceny ziemniaków będą rosły - uważa ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Wiesław Dzwonkowski.
WYDARZENIA Z KRAJU ------------------
W niedzielę o godz. 7 rozpoczęło się referendum w sprawie odwołania przed końcem kadencji prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Głosowanie ma potrwać do godz. 21.
Szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że ludowcy będą przekonywać do wprowadzenia prorodzinnych rozwiązań w systemie podatkowym. Poinformował też, że ludowcy w ramach przygotowań do eurowyborów zorganizują cykl debat o kształcie Unii.
Szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że ludowcy będą przekonywać do wprowadzenia zapisu gwarantującego państwową emeryturę kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci.
MSW chce w listopadzie tymczasowo przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych strefy Schengen, czyli Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa podczas szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie.
Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz został szefem szczecińskich struktur PO. Na powiatowym zjeździe partii w niedzielę w Szczecinie poparło go 193 delegatów spośród 215.
W słowackich Tatrach zginął w sobotę wybitny polski taternik i przewodnik tatrzański Władysław Cywiński - poinformował PAP ratownik dyżurny TOPR Jakub Hornowski.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------
George Sabra, przywódca Narodowej Rady Syryjskiej (NRS), jednego z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych, oświadczył w niedzielę, że NRS wycofa się z Syryjskiej Koalicji Narodowej, jeśli weźmie ona udział w proponowanej konferencji pokojowej w Genewie.
Władze Korei Północnej odrzuciły zawarcie porozumienia o nieagresji z USA, co zaproponował w zeszłym tygodniu amerykański sekretarz stanu John Kerry pod warunkiem, że Pjongjang zgodzi się na denuklearyzację - poinformowały w sobotę północnokoreańskie media.
Podczas sobotnich rozmów sekretarz stanu USA John Kerry i prezydent Afganistanu Hamid Karzaj osiągnęli wstępne porozumienie ws. dwustronnego paktu bezpieczeństwa, ale kwestia immunitetu dla żołnierzy USA pozostała nierozwiązana - poinformował Kerry.
Iran odmawia odesłania za granicę swych zapasów wzbogaconego uranu - oświadczył szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych Abbas Aragczi, cytowany przez irańską telewizję państwową w niedzielę, na dwa dni przed rozmowami w Genewie ws. programu nuklearnego Iranu.
Do 91 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych paniki, która wybuchła w niedzielę wśród tysięcy wiernych stłoczonych niedaleko świątyni hinduistycznej w okręgu Datia w stanie Madhja Pradeś w środkowych Indiach - poinformowała lokalna policja.
Cyklon Phailin o szybkości wiatru dochodzącej do 240 km/godz. zaatakował w sobotę wschodnie wybrzeża Indii zmuszając do ucieczki ponad 500 tys. osób i dewastując infrastrukturę, pola uprawne, wsie i porty. Co najmniej 5 osób poniosło dotychczas śmierć.
Do 359 wzrosła liczba ofiar katastrofy statku z imigrantami, który zatonął po pożarze u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa 3 października. W sobotę wyłowiono z morza następnych 20 ciał uchodźców.
Około dwóch milionów muzułmanów zaczęło gromadzić się w niedzielę, pierwszego dnia pielgrzymki hadżdż, w dolinie Mina, w pobliżu świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, które pobożny wyznawca islamu ma obowiązek odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Wielki Kanion, Statua Wolności czy Mount Rushmore znowu są dostępne dla turystów. Władze kilku stanów USA zdecydowały się czasowo przeznaczyć własne środki na finansowanie parków i pomników narodowych, nieczynnych z powodu blokady wydatków rządowych. (PAP)
jow/