Trwa ładowanie...
dj9h524
dj9h524

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 20-21 lipca

...
Share
dj9h524

21.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Zdecydowana większość Greków uważa, że zwolnienia pracowników sektora publicznego, w ramach oszczędności wymaganych przez wierzycieli, są niezbędne - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę. W tym tygodniu parlament przegłosował ustawę w tej sprawie.

dj9h524

Przedstawiciele państw G20 oświadczyli w sobotę w Moskwie, że wzrost gospodarczy i walka z bezrobociem są ważniejsze od polityki oszczędności, szczególnie w sytuacji, gdy należy ożywić globalną gospodarkę, która "pozostaje wciąż za słaba".

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zainteresowanie rozpoczęciem wspólnych projektów z amerykańskim ExxonMobil w Zatoce Meksykańskiej i USA. Z biznesowego punktu widzenia jest to próba stworzenia wizerunku Rosnieft jako równorzędnego partnera amerykańskiej spółki.

Prywatyzacja Warszawskiego Rolno - Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach ma rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku, po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego - poinformowało PAP Ministerstwo Skarbu Państwa.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

dj9h524

Janusz Palikot skrytykował w niedzielę projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje projektu likwidacji finansowania partii z budżetu państwa. Jego zdaniem, intencją propozycji PO jest rozbicie opozycji.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zachęcał w niedzielę na Podkarpaciu do poparcia w wyborach uzupełniających do Senatu kandydata PiS Zdzisława Pupy; zapewnił też, że jego ugrupowanie ma gotowy plan rządzenia dla Polski.

Cięcia wydatków publicznych w ramach resortów praktycznie nie dotkną policji - zapowiedział w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, czyli ich poczucia bezpieczeństwa.

Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będzie omawiany projekt założeń do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Zawiera on m.in. propozycje zmian w urlopach, ewidencjonowaniu czasu pracy oraz zakłada stworzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych.

dj9h524

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna premiera Shinzo Abego i jej partner koalicyjny Nowe Komeito wygrały niedzielne wybory do wyższej izby parlamentu - Izby Radców - poinformowały japońskie media.

Król Albert II w niedzielę w pałacu królewskim w Brukseli podpisał akt abdykacji. Około południa jego syn Filip złożył przysięgę na wierność konstytucji belgijskiej i został nowym królem Belgów.

Irański dyplomata został uprowadzony w niedzielę w stolicy Jemenu Sanie przez niezidentyfikowanych, uzbrojonych napastników. Jemeńskie służby bezpieczeństwa podejrzewają, że za porwaniem stoi Al-Kaida.

dj9h524

W niedzielnych zamachach przeprowadzonych w Iraku zginęło co najmniej 12 osób - poinformowały służby medyczne. W nocy z soboty na niedzielę eksplodowało w Bagdadzie dziesięć samochodów pułapek, zabijając 65 ludzi.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał w niedzielnym wywiadzie dla BBC, że sytuacja w Syrii jest w impasie. Londyn zabiegał dotąd o dozbrojenie powstańców, ale ostatnio ekstremizm części opozycji stał się bardzo niepokojący - oznajmił szef rządu. (PAP) pr/

dj9h524

Podziel się opinią

Share
dj9h524
dj9h524