Skuteczne zarządzanie ryzykiem w czasach kryzysu tematem zakończonego I Kongresu CFO spółek

29.05. Warszawa (PAP) - Skuteczne zarządzanie ryzykiem w czasach kryzysu to temat zakończonego we wtorek I Kongresu CFO spółek giełdowych zorganizowanego przez Stowarzyszenie...

29.05. Warszawa (PAP) - Skuteczne zarządzanie ryzykiem w czasach kryzysu to temat zakończonego we wtorek I Kongresu CFO spółek giełdowych zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, w którym wzięło udział ok. 120 CFO spółek.

Kongres, którego organizatorem było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych miał na celu wymianę doświadczeń pomiędzy CFO spółek giełdowych oraz przekazanie narzędziowej wiedzy wspierającej codzienną pracę.

Podczas paneli i warsztatów eksperci dyskutowali w jaki sposób, w perspektywie rozchwianej gospodarki, rozpoznawać i minimalizować wszelkiego rodzaju ryzyka, zarówno w zakresie zarządzania finansami, jak i działalności operacyjnej spółki, w kontekście wymogów raportowania i ładu korporacyjnego.

Według Andrzeja Raczki, członka zarządu NBP, w czasach kryzysu Polska powinna dokonać na nowo oceny dotyczącej aspektów przystąpienia Polski do strefy euro. Jego zdaniem obecnie przyjęcie euro nie powinno odbyć się na zasadzie "im szybciej, tym lepiej".

Dodatkowo Raczko uznał, że "mechanizm transmisji polityki pieniężnej po kryzysie uległ istotnemu osłabieniu (...) Władze pieniężne, czy tego chcą, czy nie, muszą w większym stopniu wziąć odpowiedzialność za stabilność systemu finansowego (...) Bank centralny musi być instytucją przestrzegającą przed ryzykami dla stabilności finansowej".

W panelach Kongresu na temat roli CFO w kreowaniu przewagi konkurencyjnej spółki oraz zarządzania ryzykiem w spółce w czasach kryzysu udział wzięli: Bartosz Drabikowski - wiceprezes PKO BP, Lidia Adamska - członek zarządu GPW, Sławomir Hinc - wiceprezes ds. Finansowych PGNiG, Wojciech Ostrowski - wiceprezes ds. Finansowych PGE, Przemysław Dąbrowski - członek zarządu PZU.

Ryzyka występujące w organizacji, omawiane z perspektywy CFO, był również tematem ośmiu warsztatów tematycznych, na których zostały omówione m.in. zagadnienia informatycznych narzędzi wspomagających konsolidację statutową i zarządczą grup kapitałowych, i zarazem minimalizujące ryzyko związane z tym procesem, zagadnienia emisji obligacji z uwzględnieniem doświadczeń GPW oraz zagadnienia narzędzi BI wspierających CFO w efektywnym zarządzaniu firmą.

Partnerzy strategiczni Kongresu to: PKO BP, PZU, GPW. Partnerem medialnym była Polska Agencja Prasowa. (PAP)

dan/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
giełdagpwspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)