Trwa ładowanie...
djpkld2

Słabość jena nie musi się utrzymywać - Lloyds (opinia)

...

Share
djpkld2

08.04. Warszawa (PAP) - Słabość jena, wywołana ogłoszonymi w ubiegłym tygodniu działaniami japońskiego banku centralnego, nie musi się utrzymywać - ocenia bank Lloyds.

"(...) w pierwszej reakcji na działania BoJ jen się osłabiał. Ale historia nie wskazuje, by wstępna słabość jena miała się utrzymać" - napisano w poniedziałkowym komentarzu Lloyds.

"Poprzednie znaczne wzrosty bilansów banków centralnych, jakie widzieliśmy w czasie tego kryzysu finansowego w USA i Wielkiej Brytanii, nie miały trwałego oczywistego przełożenia na kurs walutowy, inflację, czy nawet podaż pieniądza" - dodano.

"Nawet jeśli BoJ osiągnie swój cel inflacyjny, to jedynie usunie przyczynę trendu nominalnej aprecjacji jena, ale nie dostarczy przesłanek do deprecjacji. Nie oznacza to, że jen nie może się dalej osłabiać, ale trzeba pamiętać, że ewentualne sukcesy japońskiego QE przygotowują grunt pod odbudowę jena" - napisano.

djpkld2

W ubiegłym tygodniu szef banku centralnego Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda oświadczył, że bank rozpoczyna "nową fazę luzowania monetarnego". Szef BoJ poinformował, że luzowanie ilościowe w Japonii będzie realizowane tak długo jak nie zostanie osiągnięty 2 proc. cel inflacyjny.

BoJ oświadczył, że zamierza dwukrotnie zwiększyć miesięczną wartość realizowanego dotychczas skupu aktywów do 7 bln jenów miesięcznie i że zamierza wydłużyć średni termin zapadalności posiadanych przez siebie obligacji z 3 lat do 7 lat. BoJ będzie skupował papiery o zapadalności nawet 40 lat. Japoński bank centralny zamierza również skupować ryzykowne aktywa, takie jak fundusze ETF. BoJ poinformował, że zmienia cel polityki monetarnej z poziomu stopy procentowej na rzecz bazy monetarnej. Założeniem jest, aby baza monetarna rosła w rocznym tempie 60-70 bln jenów.(PAP)

fdu/ jtt/

djpkld2

Podziel się opinią

Share
djpkld2
djpkld2