Trwa ładowanie...

Śląska Służba Celna: w 2013 roku 3 mld zł do budżetu państwa

Prawie 3 mld zł pobranych ceł i podatków przekazali w ub. roku do budżetu państwa śląscy celnicy. Przejęli m.in. 131 kg narkotyków i innych nielegalnych środków oraz ponad 113 ton nielegalnego tytoniu.

Śląska Służba Celna: w 2013 roku 3 mld zł do budżetu państwaŹródło: WP.PL
d3ckrub
d3ckrub

Kilka dni po przypadającym 26 stycznia Światowym Dniu Celnictwa pracownicy Izby Celnej w Katowicach zebrali efekty swojej pracy w 2013 r. Jak przekazała PAP rzeczniczka katowickiej Izby Grażyna Kmiecik, wśród nich znalazły się rezultaty blisko 7 tys. różnych kontroli.

Śląscy celnicy przejęli ponad 6,5 mln sztuk nielegalnych papierosów i cygar o wartości ok. 3,5 mln zł, 113,4 ton tytoniu o wartości prawie 45 mln zł, 13,2 tys. litrów nielegalnego alkoholu o wartości ponad 683 tys. zł, ok. 1,7 mln litrów paliwa wartego ponad 7,4 mln zł oraz prawie 131 kg narkotyków, sterydów anabolicznych i innych nielegalnych farmaceutyków o wartości ponad 5,5 mln zł. Prócz tego skonfiskowali ok. 500 nielegalnych automatów do gier.

Wśród najciekawszych akcji celników z woj. śląskiego znalazła się m.in. lutowa likwidacja - wraz z policjantami z wydziału antynarkotykowego - fabryki amfetaminy w budynku przy ulicy Gliwickiej w Katowicach. W marcu - razem z oficerami ABW - celnicy przechwycili rekordową jednorazowo ilość ponad 52 ton nielegalnego tytoniu.

W czerwcu na lotnisku w Pyrzowicach w bagażu podróżnego wracającego z Egiptu celnicy znaleźli 71 opakowań viagry - łącznie 2130 tabletek. W październiku w jednej z przesyłek kurierskich znaleziono sterydy anaboliczne o wartości ponad 180 tys. zł ukryte we wnętrzu drewnianych zabawek - matrioszek. W listopadzie śląscy celnicy oraz policjanci z wydziału antynarkotykowego namierzyli i zlikwidowali - przy pomocy antyterrorystów - zlokalizowany w centrum Katowic magazyn z prawie 7,5 kilogramów narkotyków o czarnorynkowej wartości 280 tys. zł.

d3ckrub

Wykonując rutynowe zadania pracownicy Izby Celnej w Katowicach przyjęli w ub. roku prawie 338 tys. zgłoszeń celnych (98 proc. w formie elektronicznej), łącznie prawie 85 tys. deklaracji dla podatku akcyzowego i podatku od gier, wydali też około 70 tys. potwierdzeń zapłaty akcyzy związanych ze sprowadzeniem do Polski samochodów z innych krajów UE. Dzięki temu, że sprzedali ponad 49,5 miliona znaków akcyzy na wyroby podlegające oznaczaniu stosownymi banderolkami, do budżetu państwa spłynęło 29 mln zł.

Pracownicy Oddziału Celnego Pocztowego w Zabrzu sprawdzili w 2013 r. ponad 43,6 tys. przesyłek pocztowych, funkcjonariusze pracujący na międzynarodowym lotnisku Katowice w Pyrzowicach odprawili ponad 2,6 mln pasażerów, a celnicy z terminala w Sławkowie obsłużyli 5 tys. zgłoszeń dotyczących towarów przewożonych kontenerami.

Kontrolując czas pracy kierowców ciężarówek, celnicy z regionu ponad 300 razy ukarali kierujących i właścicieli firm transportowych, nakładając na nich grzywny o łącznej wartości ponad 950 tys. zł. Reagując na zgłoszenia właścicieli zastrzeżonych marek zatrzymali też 140 tys. szt. podrobionej odzieży, butów, zabawek, kosmetyków i innych przedmiotów o wartości prawie miliona złotych.

W ub. roku funkcjonariusze z katowickiej Izby przechwycili 123 egzemplarze roślin i zwierząt podlegających ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Wystawę okazów CITES, które w przeszłości znajdowano w bagażach turystów, pokazano latem ub. roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Izba Celna w Katowicach jest jedną z szesnastu działających w kraju. W jej struktury wchodzą cztery urzędy celne - w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach i Rybniku oraz 11 oddziałów celnych, w tym Oddział Celny Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice oraz Oddział Celny w Sławkowie z kolejową linią szerokotorową. W woj. śląskim służbę pełni łącznie ponad 1,2 tys. celników.

d3ckrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ckrub