Trwa ładowanie...
d433fjd
20-01-2017 16:55

Śląskie/ W Izbie Administracji Skarbowej po reformie ma pracować 6,8 tys. osób

W Izbie Administracji Skarbowej w woj. śląskim pracować będzie 6,8 tys. osób, z czego 1,2 tys. w śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym - to wynik wchodzącej w życie z początkiem marca reformie, która łączy służbę celną, administrację podatkową i kontrolę skarbową.

d433fjd
d433fjd

O zmianach, jakie łączą się z wejściem w życie z początkiem marca reformy struktur skarbowych i wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej opowiadali w piątek w Katowicach śląscy przedstawiciele łączonych instytucji: Izby Skarbowej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Służby Celnej.

Jak podkreślali, podatnicy muszą się liczyć ze zmianami strukturalnymi, choć w praktyce dla zwykłego podatnika "praktycznie nic się nie zmieni". "Chcemy jednocześnie ułatwić obsługę dużych podatników oraz zapobiec przestępczości gospodarczej, zlikwidować szarą strefę i zminimalizować obecnie istniejące wykroczenia i nieprawidłowości" - tłumaczyła p.o. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Teresa Zejma.

Podała, że zgodnie z założeniami reformy w województwie zostanie 37 dotychczasowych urzędów skarbowych. Natomiast Urząd Kontroli Skarbowej zostanie połączony z jednostkami śląskiej Służby Celnej i powstanie śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach wraz ze strukturami terenowymi.

W Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach zatrudnionych będzie 6,8 tys. dotychczasowych pracowników i funkcjonariuszy jednostek administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej woj. śląskiego. Spośród nich ok. 1,2 tys. osób będzie pracować w śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym.

d433fjd

Zmiany w strukturze nie są jednak związane z redukcją zatrudnienia - zaznaczyła Zejma.

Zapewniła też, że większość podatników po wejściu w życie reformy nie odczuje różnicy, ponieważ bez zmian pozostaną m.in. kwestie rozliczenia PIT i CIT, zasady prowadzenia kontroli podatkowej, numery telefonów do infolinii podatkowej i celnej czy numery kont bankowych. Siedziby oraz zasięg terytorialny urzędów skarbowych też pozostaną takie same.

Ze zmianami należy się jednak liczyć m.in. w zakresie wprowadzenia kontroli celno-skarbowych.

Z początkiem marca powstanie także, w oparciu o dotychczasowe struktury Krajowej Informacji Podatkowej, ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa z siedzibą w Bielsku-Białej - podano podczas konferencji.

d433fjd

Krajowa Administracja Skarbowa ma być wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Celem reformy - jak przypomnieli uczestnicy konferencji w Katowicach - jest "uszczelnienie systemu podatkowego poprzez budowę mechanizmów, mając na celu wyeliminowanie przestępczości skarbowej oraz stworzenie przyjaznej dla przeciętnego obywatela administracji".

KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

d433fjd

Zgodnie z ustawą szefem KAS, podlegającym ministrowi finansów, będzie wiceminister finansów.

Obecnie w Polsce działa 16 Izb Skarbowych, 16 Izb Celnych, 45 urzędów celnych, i 143 oddziały celne. Ponadto 16 Urzędów Kontroli Skarbowej i osiem zamiejscowych ośrodków UKS. Po przekształceniach będziemy mieć 16 Izb Administracji Skarbowej, 16 Urzędów Celno-Skarbowych, 45 delegatur UCS i 143 oddziały celne oraz 400 urzędów skarbowych.

d433fjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d433fjd