Trwa ładowanie...
d37hae2

Słonina z Brazylii na rynku rosyjskim zastąpi tę z Unii Europejskiej

Słonina z Brazylii może zastąpić na rynku Rosji słoninę z Unii Europejskiej - poinformował w środę szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert, którego cytuje agencja Interfax.

d37hae2
d37hae2

Dankwert nie wykluczył, że jego służba zezwoli na sprowadzanie słoniny z Brazylii, jeśli ta zaostrzy kontrolę laboratoryjną procesu produkcyjnego. Według szefa Rossielchoznadzoru pozwoli to na zniwelowanie niedoboru słoniny, powstałego po wstrzymaniu importu tego produktu z Unii Europejskiej w związku ze stwierdzonymi na jej terytorium przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF).

29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W ostatnich dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.

We wtorek - na spotkaniu w Moskwie z szefami służb weterynaryjnych Francji, Holandii, Danii i Litwy - Dankwert ocenił, że wykrycie tej choroby na terytorium Polski oznacza "istotne pogorszenie" sytuacji. "Prognozy Rossielchoznadzoru dotyczące tempa i kierunku rozprzestrzeniania się choroby w pełni się potwierdziły" - oznajmił.

W ocenie szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego "powstała sytuacja epizootyczna zagraża nie tylko Litwie, Łotwie, Estonii i Polsce, ale także Niemcom, Czechom, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i innym krajom regionu, jak również obwodowi kaliningradzkiemu oraz szeregu rejonom Ukrainy i Białorusi".

d37hae2

Dankwert oświadczył, że "sytuacja wymaga podjęcia twardych i systemowych działań, mających na celu niedopuszczenie do dalszego przenoszenia choroby".

Szef Rossielchoznadzoru zadeklarował, że Rosja "gotowa jest udzielić wsparcia Komisji Europejskiej, od której oczekuje propozycji dotyczących regionalizacji na terytorium Unii Europejskiej".

Rosja chce podzielić Unię Europejską na obszary w zależności od występowania ASF. Oficjalnym zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej, która obejmuje Rosję, Białoruś i Kazachstan, zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę. KE się na to nie zgadza. Według niej ewentualny zakaz może dotyczyć tylko regionów, w których stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń.

W wypadku Polski ustanowiona przez Komisję Europejską strefa buforowa obejmuje konkretne powiaty i miejscowości województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

d37hae2

Wprowadzono tam wzmożone środki ostrożności, tj. zakaz eksportowania świń, ich nasienia, zarodków i komórek jajowych. Ponadto monitoringowi mają być poddane wszystkie gospodarstwa rolne na tym obszarze ze świniami. Zostaną też przeprowadzone spisy inwentarza. Zarządzono tam również odpowiednie zasady dezynsekcji i higieny. Przyjęte środki mają na razie obowiązywać do 14 marca.

W piątek sytuacja z ASF w UE ma być w Moskwie tematem rozmów Dankwerta z Paolą Testori Coggi, dyrektor generalną Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d37hae2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37hae2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj