Trwa ładowanie...
słowacja
11-08-2011 15:39

Słowacja żałuje przyjęcia euro

Na Słowacji rosną obawy przed kolejnym kryzysem gospodarczym a nawet rozpadem strefy euro. Jan Słota, lider opozycyjnej Słowackiej Partii Narodowej, oświadczył, że rząd Ivety Radiczovej powinien opracować scenariusz powrotu do słowackiej korony.

Słowacja żałuje przyjęcia euroŹródło: AFP
d3c2np3
d3c2np3

Zdaniem Jana Sloty Słowacja popełniła błąd, likwidując koronowe banknoty i monety. Lider prawicowej opozycji uważa, że za kilka miesięcy rozpadnie się strefa euro.

Część słowackiej koalicji podziela obawy opozycji. Liberałowie odmawiają udziału w pomocy eurolandu dla Grecji. Analitycy spoglądają z obawą w kierunku Niemiec. Słowacja jest niezwykle wrażliwa na zawirowania zagranicznych rynków. To koszt, jaki płaci za monotematyczność słowackiego eksportu, który opiera się głównie na dwóch gałęziach przemysłu: elektrotechnicznym i samochodowym.

Miliony monitorów i setki tysięcy aut są w głównej mierze przeznaczone na niemiecki rynek. W 2008 roku europejski kryzys gospodarczy doprowadził do zwolnienia 160 tysięcy słowackich pracowników. W lipcu tego roku wzrost słowackiego przemysłu był najniższy od listopada 2009.

d3c2np3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c2np3