Trwa ładowanie...
słowacja
15-07-2010 12:10

Słowacki rząd zaaprobował fundusz ochronny strefy euro

Nowy rząd Słowacji zaaprobował w czwartek podpisanie funduszu ochronnego strefy euro, usuwając przeszkodę na drodze do jego aktywacji.

Słowacki rząd zaaprobował fundusz ochronny strefy euroŹródło: AFP
d2l0fmd
d2l0fmd

Poinformowała o tym rzeczniczka rządu, wskazując zarazem, że gabinet zalecił parlamentowi nieudzielanie poparcia dwustronnej pożyczce dla Grecji, która to pożyczka byłaby elementem osobnego planu ratunkowego UE dla tego kraju.

Udział Słowacji w pomocy dla Grecji zatwierdził poprzedni centrolewicowy słowacki rząd premiera Roberta Fico. Nowa premier Iveta Radiczova mówiła, że ostateczną decyzję w tej sprawie powinien podjąć nowy parlament. W kampanii przedwyborczej obecna premier była przeciwna angażowaniu się w pakiet pomocowy dla Grecji.

We wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślał po spotkaniu z Radiczovą, że Słowacja powinna wypełnić zobowiązania poprzedniego rządu i przyłączyć się nie tylko do funduszu ochronnego strefy euro, ale także do pomocy finansowej dla Grecji.

- Wierzymy, że podstawą Unii Europejskiej jest zasada solidarności. Ma to oczywiście dwie strony. Teraz musimy być solidarni z pozostałymi, a w przyszłości Słowacja także może potrzebować pomocy Unii - powiedział m.in. Barroso.

Przewodniczący KE podkreślał, że nie liczy na żaden inny rezultat, jak tylko na uchwalenie udziału Słowacji w funduszu ochronnym strefy euro. (PAP)

az/ ap/

d2l0fmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l0fmd