Smoliński: nie wydłużymy programu "Mieszkanie dla Młodych" (opis, korekta)
#
poprawiamy ostatni akapit
#
14.01. Warszawa (PAP) - Nie zakładamy wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiedział jednocześnie nowy program. MdM obowiązuje do końca 2018 r.
Smoliński mówił także, że ministerstwo nie wyklucza powrotu do popularnych niegdyś ulg podatkowych - odliczania VAT za materiały budowlane.
"Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania" - powiedział Smoliński.
Dodał, że obecnie program "Mieszkanie dla Młodych" jest realizowany "zgodnie z założeniami poprzedniego rządu". Wiceminister komentował także wzrost liczby składanych o dofinansowanie wniosków. Wskazał, że jest on spowodowany zarówno zmianami, które wprowadziła nowelizacja, jak i decyzją Komisji Nadzoru Finansowego dot. wysokości wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.
We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło rynek wtórny oraz zwiększono dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Z kolei KNF zarekomendował, aby w 2016 roku wysokość wkładu własnego wynosiła 15 proc. (do tej pory było to 10 proc.). W następnych latach wysokość wkładu własnego ma wynieść 20 proc.
"Jest problem z tanimi mieszkaniami na wynajem i to jest zadanie, przed którym stoi rząd. My taki program przygotowujemy" - zapowiedział. "Oczywiście on wymaga zdecydowanego zaangażowania państwa i wymaga zmiany budżetu" - powiedział Smoliński.
Jak poinformował, nowy Narodowy Program Budowy Mieszkań zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych. Kasy oszczędnościowe - jak tłumaczył Smoliński - to bardzo popularny system w innych krajach. Wiceminister nie wykluczał, że w kwestii kas oszczędnościowych rząd sięgnie po projekt Związku Banków Polskich.
Smoliński podkreślał, że państwo koniecznie musi zwiększyć wydatki budżetowe na cele mieszkaniowe. "Musimy przeznaczyć większe środki na finansowanie budownictwa, szczególnie budownictwa czynszowego" - mówił.
"Bez zaangażowania środków publicznych nie uda się zbudować mieszkań z czynszem, który byłby dostępne dla osób poniżej średniej" - podkreślał. Jak tłumaczył, "nie mówimy o osobach średnio zamożnych, które sobie nieźle radzą na rynku mieszkaniowym, które mają zdolność kredytową". "Chodzi głównie o to, aby tym osobom, które nie mają zdolności kredytowej, które są poniżej średniej - są to osoby często nawet ubogie - też zapewnić mieszkanie" - podkreślał Smoliński. "Żaden prywatny deweloper czy inwestor nie jest w stanie zapewnić takiego mieszkania. Tam musi być udział państwa" - przekonywał.
Obecny na konferencji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk krytykował politykę mieszkaniową poprzedniego rządu, m.in. wygaszenie programu "Rodzina na swoim" oraz możliwości odliczania podatku VAT za materiały budowlane.
Z kolei program "Mieszkanie dla Młodych" miał być - jak mówił minister budownictwa - otwarciem dla młodych polskich rodzin, jednak "był zadedykowany bardzo wąskiej grupie". "W 2013 roku program był tak źle przygotowany, że wykorzystano tylko 34 proc. kwoty zapisanej w ustawie MdM. Wówczas w ustawie zapisano kwotę 570 mln, wykorzystano tylko 207 mln" - powiedział.
Szef resortu infrastruktury i budownictwa zapowiedział pierwsze projekty dot. budownictwa mieszkaniowego w ciągu kilku miesięcy.
"W dniu dzisiejszym wręczyłem odwołania członkom Komisji Kodyfikacyjnej powołanej do przygotowania projektu Kodeksu Budowlanego" - powiedział minister. "Uznaliśmy, że misja została wyczerpana" - dodał. Podkreślił, że tworząc projekt Kodeksu Budowlanego ministerstwo będzie korzystało z dorobku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego i w możliwie najkrótszym terminie zaprezentuje efekty prac w tym obszarze.