Trwa ładowanie...
d42kk7i

Sonel liczy, że na koniec 2012 r. wypracuje wyniki zbliżone do tych z 2011 r.

04.09. Warszawa (PAP) - Sonel liczy, że na koniec 2012 roku wypracuje wyniki na poziomie zbliżonym do tego z 2011 roku - poinformował podczas konferencji prezes spółki, Krzysztof...

Share
d42kk7i

04.09. Warszawa (PAP) - Sonel liczy, że na koniec 2012 roku wypracuje wyniki na poziomie zbliżonym do tego z 2011 roku - poinformował podczas konferencji prezes spółki, Krzysztof Wieczorkowski. Dodał, że CAPEX spółki na ten rok wynosi ok. 6 mln zł, zaś jego wysokość na kolejne lata będzie zależeć od uzyskania z UE dotacji na cele badawczo-rozwojowe w wysokości 4 mln zł.

"II kwartał nie był najlepszy. Jest to w dużej mierze efekt sytuacji w segmencie budowlanym oraz wpływu Euro 2012. Niestety ciężko w tej chwili powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja w II połowie roku. Nie wykluczam, że może być trudna" - powiedział Wieczorkowski.

"Dlatego też naszym celem na 2012 rok jest utrzymanie poziomu wyników zbliżonego do tego z 2011 roku. Liczymy na to i wydaje mi się to realne. Jedynym zagrożeniem jest ewentualne dalsze pogorszenie sytuacji w segmencie budowlanym" - dodał.

d42kk7i

W I półroczu 2012 r. Sonel miał 23,55 mln zł przychodów ze sprzedaży, 3,12 mln zł zysku operacyjnego oraz 2,88 mln zł zysku netto. W całym 2011 r. było to odpowiednio: 47,14 mln zł przychodów ze sprzedaży, 6,32 mln zł zysku operacyjnego oraz 6,07 mln zł zysku netto.

Zapytany o wyniki spółki w lipcu i sierpniu Wieczorkowski odpowiedział: "zachwytu nie ma, ale nie jest gorzej niż w roku ubiegłym".

Prezes Sonela poinformował, że CAPEX spółki na 2012 r. wynosi ok. 6 mln zł. Dodał, że jego wysokość w kolejnych latach będzie zależeć od uzyskania dotacji z UE na prace badawczo-rozwojowe.

"Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z UE na prace badawczo-rozwojowe. Wartość tego dofinansowania to łącznie kwota 4 mln zł, którą dostaniemy w dwóch transzach - 2 mln zł w 2013 r. i kolejne 2 mln zł w 2014 r. Więcej w tej sprawie będzie wiadomo jeszcze we wrześniu" - powiedział.

d42kk7i

"Jeśli by nam się nie udało pozyskać tego dofinansowania, to nasz CAPEX w kolejnych latach kształtowałby się na poziomie ok. 2,5-3 mln zł rocznie" - dodał.

Wieczorkowski powiedział, że spółka nie planuje w najbliższym czasie akwizycji. Nie wykluczył jednak zainteresowania tym tematem w przypadku ciekawej oferty.

"W tej chwili nie planujemy akwizycji. Ale muszę przyznać, że otrzymujemy wiele interesujących ofert i sygnałów od spółek, które moglibyśmy przejąć" - powiedział.

"Są to w zasadzie tylko podmioty zagraniczne. Na rynku polskim nie ma żadnych firm, które moglibyśmy przejąć. W przypadku znacznego projektu nie mogę wykluczyć ewentualnej emisji akcji" - dodał.

Na majowym WZ akcjonariusze spółki Sonel zdecydowali o wypłacie 0,40 zł dywidendy na akcję z zysku za 2011 rok.

"Mimo wypłaty dywidendy nasze zasoby finansowe wyglądają dobrze i nie musimy posiłkować się finansowaniem dłużnym" - powiedział Wieczorkowski.(PAP)

kam/ ana/

d42kk7i

Podziel się opinią

Share
d42kk7i
d42kk7i