Trwa ładowanie...

Spadek bezrobocia w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim

O blisko 1 700 osób zmniejszyła się w ciągu roku liczba bezrobotnych
zarejestrowanych w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim. Według Powiatowego Urzędu Pracy główne
przyczyny tego spadku to duże środki finansowe na przeciwdziałanie bezrobociu oraz dobra
koniunktura.

Spadek bezrobocia w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskimŹródło: © apops - Fotolia.com
d35y0ka
d35y0ka

Jak powiedziała PAP zastępca dyrektora PUP w Wałbrzychu Justyna Piasecka, w czerwcu 2013 r. w mieście i powiecie wałbrzyskim zarejestrowanych było blisko 12 tys. bezrobotnych. W tym roku liczba ta zmniejszyła się do 10,3 tys. osób.

"Od dawna nie było tak dużego spadku liczby bezrobotnych na naszym terenie. Liczymy na to, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych miesiącach" - oceniła Piasecka. "Zawdzięczamy to dużym środkom z Funduszu Pracy na przeciwdziałanie bezrobociu oraz dodatkowym środkom unijnym, które pozyskaliśmy na ten cel. W sumie jest to ponad 20,5 mln zł" - poinformowała Piasecka.

W tym roku PUP w Wałbrzychu otrzymał z Unii Europejskiej ponad 14,5 mln zł. Pieniądze są przeznaczone m.in. na refundację kosztów utworzenia nowych stanowisk pracy przez pracodawców, stypendia stażowe dla osób poszukujących pracy oraz na pomoc dla osób zakładających własną działalność gospodarczą.

d35y0ka

Zdaniem Piaseckiej za tak duży spadek liczby bezrobotnych odpowiada też dobra koniunktura na rynku oraz większa liczba ofert z zakładów produkcyjnych, które rozwijają swoją działalność. Wiele osób znalazło zatrudnienie m.in. przy pracach ogólnobudowlanych i drogowych.

Największe szanse na znalezienie pracy mają pracownicy produkcyjni, budowlańcy - od inżynierów po pracowników fizycznych, kierowcy, sprzedawcy, a także fryzjerzy i kosmetyczki.

W czerwcu 2014 r. bezrobocie w powiecie wałbrzyskim wyniosło 29,1 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 31,6 proc. Natomiast w Wałbrzychu stopa bezrobocia wynosi obecnie 14,9 proc., a w czerwcu 2013 r. było to 16,4 proc. Region wałbrzyski wciąż jednak wypada pod tym względem gorzej niż cały Dolny Śląsk, gdzie bezrobocie w czerwcu 2014 r. wyniosło 11,7 proc. i całego kraju, gdzie było to 12 proc.

(AS)

d35y0ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y0ka