Trwa ładowanie...
d1jnzea

Spadek zysku EBITDA Tauronu w '13 dużo mniejszy niż 15 proc. rdr; w '14 wyniki niższe (aktl.)

...

Share
d1jnzea

dochodzą szczegóły z konferencji prasowej #

14.11. Warszawa (PAP) - Tauron zakłada, że skala spadku zysku EBITDA w tym roku będzie zdecydowanie mniejsza niż zakładana wcześniej do 15 proc. rdr. W przyszłym roku wyniki będą słabsze niż tegoroczne - poinformował PAP Krzysztof Zawadzki, wiceprezes spółki.

"EBITDA w tym roku będzie niższa rok do roku, ale ten spadek będzie zdecydowanie niższy niż zakładane wcześniej do 15 proc." - powiedział PAP Zawadzki.

Tauron informował wcześniej, że zysk EBITDA grupy w 2013 roku może być do 15 proc. niższy w porównaniu do 2012 roku, kiedy wyniósł 3,84 mln zł. Po trzech kwartałach 2013 roku EBITDA grupy wynosi ok. 3 mld zł, co oznacza spadek o ok. 3 proc. rdr.

Zarząd spółki przewiduje, że w przyszłym roku wyniki grupy będą niższe rok do roku.

d1jnzea

"Spodziewamy się, że 2014 rok będzie najtrudniejszy w historii Tauronu. To będzie wynikać m.in. z niskich cen energii. Z takim spadkiem trudno sobie poradzić. Przy spadku średniej ceny ze 192 zł/MWh do 157-160 zł/MWh nie ma możliwości obniżenia kosztów stałych, zmiennych. Do tego dojdzie spadek wyników w segmencie dystrybucji z powodu spadku WACC. Nie można wykluczyć spadku wolumenu sprzedaży. Spodziewam się więc spadków wyników w przyszłym roku rdr" - powiedział PAP Zawadzki.

"Wszystkie grupy energetyczne będą miały słabsze wyniki w przyszłym roku. Przynajmniej te, które mają w znacznej części wytwarzanie konwencjonalne" - dodał.

Wśród czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na wyniki grupy w 2014 roku spółka wymienia szacowany spadek WACC do poziomu 7,2-7,3 proc.

"To oznacza, że nasze przychody w segmencie dystrybucji mogą spaść w przyszłym roku o ok. 200 mln zł" - powiedział Zawadzki na czwartkowej konferencji prasowej.

d1jnzea

Tauron przewiduje znaczący spadek cen energii. Zakłada, że średnie ceny energii na rynku hurtowym na przyszły rok spadną do 157-160 zł/MWh.

Wśród czynników pozytywnych spółka wymienia z kolei wprowadzenie rezerwy operacyjnej od 2014 roku i od 2016 roku interwencyjnej rezerwy zimnej oraz spodziewaną obniżkę cen węgla w dostawach na 2014 rok.

"Prowadzimy rozmowy z górnictwem w sprawie cen węgla w dostawach na 2014 rok. Jest nadzieja na obniżenie cen, ale to nie będzie znacząca obniżka" - powiedział Dariusz Lubera, prezes spółki.

Wiceprezes Zawadzki zwrócił jednocześnie uwagę, że sytuacja Kompanii Węglowej jest trudna i nie chce ona obniżać cen węgla. Tauron byłby zainteresowany odkupieniem od KW akcji PKW.

d1jnzea

"Rozmawiamy z Kompanią Węglową od dłuższego czasu na temat ewentualnego odkupu PKW" - powiedział Zawadzki podczas telekonferencji, nie podając szczegółów.

Zawadzki poinformował, że problemy geologiczne w kopalniach grupy Tauron mogą się przedłużyć na czwarty kwartał.

"Wydobycie węgla w tym roku będzie wyższe rok do roku, ale możliwa jest korekta w stosunku do pierwotnego planu" - powiedział Zawadzki.

Po trzech kwartałach 2013 roku produkcja węgla handlowego w grupie wzrosła o 4,2 proc. rdr do 4,26 mln ton.

Tauron wyda w tym roku na inwestycje ok. 4 mld zł. Poziom nakładów przyszłorocznych będzie istotnie wyższy, jeśli realizowany będzie projekt w Jaworznie.(PAP)

pel/ asa/

d1jnzea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jnzea