Spadki na Wall Street, indeksy w dół po 4‑5 proc.; obawy o banki

Czwartek na Wall Street przyniósł powrót gwałtownej, momentami nawet panicznej, wyprzedaży akcji. W centrum uwagi znalazły się fatalne dane makroekonomiczne z USA oraz obawy, że kryzys państw strefy euro spowoduje kłopoty europejskich banków.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 3,68 proc. do 10.990,81 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 5,22 proc. i wyniósł 2.380,43 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 4,46 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.140,65 pkt.

Analitycy techniczni twierdzą, że w przypadku indeksu S&P 500 najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1.101 punktów.

Obawy o globalny kryzys w sektorze bankowym przetoczyły się w czwartek przez światowe rynki kapitałowe, powodując mocne spadki kursów akcji, spadek rentowności obligacji skarbowych i wzrost cen złota do rekordowych poziomów. Gwałtowna ucieczka inwestorów w kierunku bardziej bezpiecznych aktywów powodowała też wzrost kursu dolara wobec najważniejszych walut.

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła w czwartek poniżej psychologicznej bariery 2 proc., czyli do poziomów nienotowanych od czasów prezydentury Eisenhowera. Indeks Dow tracił w ciągu dnia ponad 500 punktów, mocno spadały akcje spółek przemysłowych i surowcowych, mocno uzależnionych od światowej koniunktury.

Na rynku coraz silniejsze są spekulacje, że europejskie banki zaczynają odczuwać efekty kryzysu finansowego państw strefy euro. Obawy te, w połączeniu ze słabymi danymi makroekonomicznymi z USA, powodują narastanie obaw, że światowa gospodarka wchodzi w fazę recesji.

Indeks Philadelphia Fed w sierpniu spadł do minus 30,7 pkt z 3,2 pkt w lipcu. Jest to najniższy poziom tego wskaźnika od marca 2009 roku. Analitycy spodziewali się w sierpniu indeksu na poziomie plus 2,0 pkt.

W ocenie obserwatorów słaby popyt ze strony konsumentów i przedsiębiorstw w USA może odbić się na kondycji sektora przemysłowego w tym kraju, który wcześniej stanowił motor ożywienia.

- Kiedy spojrzymy na sektor wytwórczy, słabość utrzymuje się. Chociaż istnieje możliwość, że słaby obecnie popyt odbije się, konsumenci pozostają bardzo ostrożni - powiedział Dawid Semmens, ekonomista ds. Stanów Zjednoczonych w Standard Chartered.

Słabsze od oczekiwań były również dane z rynku nieruchomości w USA. Jak podało Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors), sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu spadła do 4,67 mln w ujęciu rocznym. W czerwcu liczba ta wyniosła 4,84 mln po korekcie. Analitycy z Wall Street spodziewali się w lipcu wzrostu sprzedaży domów na rynku wtórnym do 4,9 mln.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła o 7 tys. i wyniosła 3,702 mln w tygodniu, który skończył się 6 sierpnia. Analitycy spodziewali się 3,700 mln osób.

W czwartek inwestorzy poznali również najnowszy odczyt wskaźnika inflacji CPI oraz indeksu wyprzedzający koniunktury

Indeks wyprzedzający koniunktury w USA wzrósł w lipcu o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,2 proc. W czerwcu indeks wzrósł o 0,3 proc.

Ceny konsumpcyjne w USA w lipcu wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniósł 0,2 proc. w lipcu mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,2 proc. mdm, a CPI bazowy wyniesie również 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł w lipcu o 3,6 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,8 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 3,3 proc. i wzrostu o 1,7 proc.

Morgan Stanley ostrzegł w czwartek, że gospodarka światowa znalazła się niebezpiecznie blisko recesji i obniżył prognozę wzrostu w gospodarce światowej na ten rok, swoją decyzję tłumacząc nieodpowiednimi działaniami zaradczymi rządów europejskich i amerykańskiego wobec kryzysu zadłużenia.

W opinii analityków Morgan Stanley, wzrost gospodarczy na świecie w tym roku wyniesie 3,9 proc. Poprzednia prognoza banku mówiła o wzroście na poziomie 4,2 proc. W przyszłym roku wzrost w gospodarce światowej - w ich ocenie - wyniesie 3,8 proc., wobec wcześniej zakładanych 4,5 proc.

Jako powód obniżenia prognozy Morgan Stanley podaje "nieodpowiednie" działania polityków w strefie euro oraz Stanach Zjednoczonych, wobec rozszerzającego się kryzysu zadłużenia, co doprowadziło do załamania na rynkach finansowych oraz spadku zaufania przedsiębiorców oraz konsumentów w tych gospodarkach.

Ze spółek ponad 6 proc. traciły akcje Hewlett-Packard. Wyniki kwartalne tej spółki co prawda okazały się zgodne z przewidywaniami, ale inwestorów rozczarowały prognozy spółki na najbliższe miesiące.

Najgorszy dzień od trzech last przeżywali w czwartek posiadacze akcje europejskich banków. Po blisko 10 proc. traciły m.in. Deutsche Bank i Barclays. Taniały też m.in. Citigroup i Morgan Stanley.

Mocno taniała ropa naftowa, a w ślad za nią również akcje koncernów paliwowych. W dół poszły notowania m.in. Chevronu, ExxonMobil i ConocoPhillips.

Około 15 proc. traciły papiery NetApp po zapowiedzi słabych wyników za drugi kwartał.

Źródło artykułu:PAP
kryzys finansowywall streetnotowania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)