Trwa ładowanie...

Spadnie eksport rosyjskiego zboża

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2013 roku eksport rosyjskiego zboża może spaść do pół miliona ton - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Share
Spadnie eksport rosyjskiego zboża
Źródło: Jupiterimages
d23hhz8

Prezes rosyjskiego stowarzyszenia Russian Grain Union - organizacji z branży rolniczej Arkadij Złoczewskij prognozuje, że w okresie od stycznia do lutego 2013 roku eksport rosyjskiego zboża może spaść do 500-600 tys. ton miesięcznie.

Szef stowarzyszenia przypomniał, że od początku sezonu, który rozpoczął się 1 lipca 2012 roku, do 1 listopada br. na rynki zewnętrzne trafiło 10,3 mln ton rosyjskiego zboża. W październiku tego roku eksport zbóż wyniósł około 2,2 mln ton.

Według Złoczewskiego, w ciągu listopada tego roku Rosjanie wyślą za granicę około 1,5 mln ton tej produkcji rolnej, zaś w grudniu br. ok. miliona ton. W ocenie Złoczewskiego styczeń i luty to tzw. martwy sezon, kiedy tradycyjnie zmniejszają się dostawy eksportowe. Dlatego spodziewa się on spadku eksportu zbóż do 500-600 tys. ton miesięcznie.

d23hhz8

Prezes rosyjskiego stowarzyszenia branżowego zaznaczył też, że w ciągu tych dwóch miesięcy mogą spaść dostawy pszenicy na rzecz kukurydzy i innych rodzajów zbóż.

Arkadij Złoczewskij powiedział też, że wielkość dostaw w okresie od marca do czerwca 2013 r. będzie zależała od stosunku cen zbóż na rynkach krajowym i światowym. Organizacja Russian Grain Union prognozuje, że w tym sezonie eksport rosyjskiego zboża wyniesie około 14-15 mln ton. Z kolei oficjalna prognoza rosyjskich władz to 10-12 mln ton.

d23hhz8

Podziel się opinią

Share
d23hhz8
d23hhz8